A Mami Gyógyít blogon mindig kiemelt szerepet kapott a bababiztonság. Most Somogyi Réka gyakorlati tippjei következnek, aki maga is anyuka, és a bababiztonság terén nagy szakértelemmel és tapasztalattal rendelkezik. Réka ebben a bejegyzésben a nappali szobátok és a gyerekszobátok biztonságossá tételéhez ad nagyon hasznos gyakorlati tanácsokat. Segítségével megelőzheted az otthoni gyerekbalesetek egy jó nagy részét! Csak egy kis odafigyelés szükséges! Mivel a téma kifogyhatatlan, ezért most 10+1 gyakorlati tippet kapsz a nappaliról és a gyerekszobáról, és a posztnak hamarosan folytatása következik, még több ötlettel és tanáccsal.
ELSŐ 10+1 gyakorlati tipp a bababiztos szobához
Felmérések igazolják, hogy a gyermekek közül a kisdedeket és az óvodáskorú kisgyermekeket éri leggyakrabban háztartási baleset. Gyermekeink biztonságáért, az otthoni gyermekbalesetek megelőzéséért rengeteget tehetünk mi, szülők. Kellő körültekintéssel, odafigyeléssel, elővigyázatossággal, a lakás bababiztossá tételével és néhány óvintézkedés betartásával az otthoni gyermekbalesetek többsége megelőzhető!
Minden szülő tudja, hogy kisgyermekét egy pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagynia. Bármennyire is igyekszünk ezt betartani, mégis vannak helyzetek mikor muszáj egy pillanatra vagy akár néhány percre magára hagyni gyermekünket, pl. wc-re kell mennünk, ajtót kell nyitni a postásnak, ki kell szaladni a konyhába valamiért, meg kell keresni az éppen csengő telefont és még számtalan ilyen helyzet fordulhat elő. Ahhoz, hogy ezekben a pillanatokban se történhessen baj gyermekünkkel, néhány bababiztonsági óvintézkedést be kell tartanunk.
Néhány óvintézkedés már-már túlzásnak tűnhet, de véleményem szerint jobb félni, mint megijedni! 🙂
Az óvintézkedések saját tapasztalaton és más anyukák tapasztalatain alapszanak, de gyerekbaleseti osztályon dolgozó szakemberek is kiegészítették saját tapasztalataikkal. A lista persze nem teljes, nem is lehet az, biztos hogy sok családban történt már olyan háztartási baleset, ami megelőzhető lett volna. Ha nálatok történt ilyen, ne habozz, írd meg nekünk! A történetedet küldd az info@bababiztonsagotthon.hu -ra, szeretettel várjuk, és hamarosan megosztjuk a többi anyukával, hogy ők is tanulhassanak belőle.
Legelőször is nézzük a gyerekszobát és a nappalit, hiszen itt tartózkodik legtöbbet a csemeténk.
Ha gyermekünk már kúszik-mászik, akkor ereszkedjünk négykézláb és nézzük meg, hogy mi jelenthet veszélyt ebben a magasságban. Ha már felállt, akkor 1 m magasságban is nézzük át alaposan a szobát. Teljesen evidens, hogy a konnektorokba tegyünk konnektorvédőt (biztonsági vakdugót), az asztalsarkokra pedig sarokvédőt.
De mire figyeljünk még?
1. Ha gyermekünk épp a járást tanulja, akkor az üvegasztalokat egy időre mellőzzük, vagy tegyünk rá törésálló védőfóliát.
2. Nézzük át az elérhető fiókokat, szekrényeket, polcokat. Csak azokat a dolgokat hagyjuk bennük, amik nem jelentenek veszélyt a kisgyermek számára (illetve amikre ő maga sem jelent veszélyt pl. CD-k, értékes könyvek, féltve őrzött személyes tárgyaink).
3. A lakásban található törékeny, éles, veszélyes dolgokat tegyük magasabban lévő, biztonságos helyre. Ha nem tudjuk, mert nincs elég hely, akkor használjunk szekrényzárat, fiókzárat. Véleményem szerint jó, ha van 1-2 fiók, amiben kedvére rámolhat a baba és “kincseket” találhat benne, ez nagy örömöt fog okozni neki, de semmiképpen se hagyjunk benne számára veszélyt jelentő vagy mérgező dolgokat.
Fiókzár, amely nagyon elmésen megakadályozza a kicsi ujjacskák becsípődését
Öntapadós ajtózár az ajtónyitogatás megelőzéséhez
4. A gyógyszereket tegyük biztonságosan zárható dobozba, vagy tegyük olyan magasra, ahol a kicsi nem éri el! Figyelmeztessük erre a nagyszülőket is, ők ugyanis gyakran tartják a mindennapi gyógyszereiket jól látható és a gyerkőc számára is könnyen elérhető helyen!
5. Az alacsony bútorokat, szekrényeket, komódokat falhoz rögzítéssel tegyük biztonságossá, ezzel megakadályozhatjuk, hogy a fiókok húzogatása közben a szekrény ráboruljon a gyermekre. Ez különösen akkor nagyon fontos, ha pl. a komód fiókjaira nem tettünk fiókzárat és a csemeténk előszeretettel húzogatja a fiókokat. Ha kihúzza a pl. ruhákkal teli fiókokat, esetleg még ráncigálja is, tutira borul a bútor.
6. Soha ne tegyünk az ablak alá asztalt, széket, fotelt, alacsony bútort, amire a gyerek felmászva eléri az ablakkilincset! Még így is előfordulhat, hogy ő maga tolja az ablakhoz a bútort, ezért a legbiztonságosabb, ha az ablakra ablakzárat szerelünk fel vagy ablakrácsot szereltetünk fel. Ha se ablakzár, se ablakrács nincs, akkor SOHA ne hagyjuk a gyereket egyedül nyitott ablak közelében! Ugyanez vonatkozik a balkonajtókra is: ne hagyjuk nyitva, ha a gyermek a szobában van, egy óvatlan pillanatban észrevétlenül kisurranhat az erkélyre.
7. A kisgyerekek szeretik becsapkodni az ajtót, és mivel még nincsenek tisztában a saját erejükkel, sajnos az ajtó gyakran a pici ujjacskáikra csapódik, esetleg a testvér ujjára. Ettől védjük meg őket, ha ajtóbecsapódás-gátlót helyezünk fel az ajtókra.
Ajtóbecsapódás-gátló: így biztos, hogy nem csapódik rá az ajtó az ujjacskákra!
8. Vegyük ki a beltéri ajtókból a kulcsokat, nehogy a kisgyerek magára zárja az ajtót vagy minket zárjon be valamelyik helyiségbe. Egyáltalán nem biztos, hogy ha bezárni betudta, akkor a kinyitás is menni fog neki (főleg ha esetleg nem is akarja kinyitni).
9. Alaposan nézzük át a kábeleket. Az elkopott, sérült kábeleket cseréljük le! Ha van rá mód, akkor a kábeleket rejtsük szekrény, fotel, ágy mögé, vagy tegyük kábelvezető sínbe.
10. Minden lámpába, különösen a gyerek számára elérhető állólámpákba, asztali- és fali lámpákba tegyünk villanykörtét. Ha kíváncsiságból belenyúl a villanykörte nélküli foglalatba, akkor áramütést szenvedhet, ugyanúgy mint a konnektor esetében.
+ 1. Azt gondolnánk, hogy minden szülő tudja, hogy a kisbabát SOHA nem hagyjuk felügyelet nélkül a pelenkázó asztalon, mégis gyakran történnek ilyen balesetek, ezért muszáj ezt most is hangsúlyozni! Amíg a kisbabánk nem tudja helyzetét megváltoztatni, addig a legfontosabb tanács, amit be kell tartanod, hogy soha ne hagyd őt a pelenkázó asztalon vagy az ágyon felügyelet nélkül! Lehet, hogy nem tud még megfordulni, de egészen biztos, hogy pont akkor szeretné bemutatni ezt a „tudományát”, amikor egyedül hagyjuk őt a pelenkázó asztalon.
Hamarosan jövünk vissza további tippekkel, feladatokkal, amelyeket meg kell tenned a szobák biztonságossá tételéhez. Addig is nézz be Réka Bababiztonság webáruházába, ahol szakszerű, személyre szabott segítséggel vár Téged! www.bababiztonsag-webaruhaz.hu
Ha további bababiztonsági tippekről, óvintézkedésekről szeretnél olvasni (pl. mikre figyelj a fürdőszobában, a konyhában vagy a kertben), akkor pedig nézd meg a Bababiztonság otthon weboldalt:
FOLYT. KÖV.
Kommentek