Van- e valamilyen bizonyíték arra, hogyha kihagysz egyes ételeket, megelőzheted az allergiás reakciók, kialakulását kisbabádnál?
Tudjuk, hogy vannak olyan élelmiszerek, amelyek jobban allergizálnak a többinél, erre oda kell figyelni a hozzátápláláskor. Az allergia-megelőzés célja, hogy megpróbáljuk a jobban allergizáló ételeket a megfelelő, OPTIMÁLIS időben bevezetni, amikor már (még) kevésbé allergizálnak. Mik ezek az élelmiszerek? Például a tojás, a tej, a hal (és herkenytűk), dió- és mogyorófélék, olajos magvak, gluténtartalmú ételek.
Most azt nézzük meg, meddig ajánlott várni az allergizáló élelmiszerek bevezetésével, illetve megéri-e a végletekig tologatni őket, arra hivatkozva, hogy „minél később vezetem be, annál kevésbé teszem ki gyermekem az allergia veszélyének”. (megsúgjuk: nem! történtek erre ajánlások és utánkövetések, például Amerikában 2-3 éves korig nem javasolták fogyasztani a felsoroltakat, de nem hozott eredményt ez a módszer, vagyis nem lett kevesebb allergiás gyermek.)
Azzal kezdjük, amin nagyon nem kell, hogy meglepődj: a legjobb allergiamegelőző „dolog” az anyatej, így ha tudod, szoptasd a babád kizárólagosan, legalább 6 hónapos koráig (legalábbis törekedj rá). ha nem tudod, akkor olyan tápszert válassz, amely pro- és prebiotikumokkal dúsított.
Az ESPGHAN ajánlásban kiemelik, hogy a tojás és a halfélék késői bevezetésével NEM csökken az allergiás kisbabák száma, és még azokban a kisbabákban sem sikerült rizikócsökkenést elérni így, akik amúgy hajlamosabbak voltak az allergiára, mert a családban előfordult. Szóval ezeket nyugodtan bevezetheted a megfelelő időben (tojásfehérjét és halat 1 éves kor után, tojássárgáját 9-10 hónapos kor után, mondjuk főzelékbe keverve).
A tehéntej vonatkozásában a 2008-as ajánlás azt javasolja, hogy 12 hónapos kor előtt semmiképp se kapjon teljes tejet a gyermek.
A glutén bevezetése pedig történjen meg a 4. és a 7. hónap között, lehetőleg akkor, amikor még szopik a kisbabád, mert ha a 4. hónap előtt, vagy csak a 7. hónap után vezeted be, megnöveled a gluténérzékenység és az 1. típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Források:
ESPHGAN ajánlás 2008
Mi az az ESPHGAN? Nézd meg itt, itt, és angolul megtalálod a 2008-as ajánlást itt .
Kommentek