A lázgörcsről szóló sorozatunk második posztját olvasod. Az első részben megbeszéltül a lázgörccsel kapcsolatos alapvető tudnivalókat: mi okozza, hogyan alakul ki, hogy néz ki egy görcsroham, és egyéb kérdések. Kezdd ezzel, ha még nem tetted! Az első posztot elolvashatod ITT.
Most azzal folytatjuk, amiket tenned kell!
Először is, most már, hogy olvasol erről, egy hatalmas lépést tettél a gyermeked minél előbbi megsegítése irányába. Ha BÁRMILYEN görcsállapotot tapasztalsz, akkor első dolgod legyen segítségért kiáltani, és valaki azonnal hívja a mentőket. Nem fogod tudni ugyanis otthon megítélni, hogy ez most egy lázgörcs, vagy valami mástól görcsöl gyermeked: egy kezdődő epilepsziás rohamot látsz éppen, vagy egy idegrendszeri fertőzést szedett össze gyermeked (mondjuk egy agyhártyagyulladást- aminek néhány fajtáját viszont oltással meg is előzheted). Tehát vissza a lázgörcshöz: azért kell mentőt hívnod, mert ha be kell avatkozni gyógyszeresen, akkor ők fognak tudni a leghamarabb cselekedni.
Image courtesy of gubgib at FreeDigitalPhotos.net
Ha egyedül vagy, akkor első dolgod az kellene, hogy legyen, hogy biztonságba helyezed gyermeked, és nem veszted szem elől. A valóságban viszont a szülők ilyenkor- joggal- annyira megijednek, hogy gondolkodás nélkül rohannak a telefonért és őrülten telefonálnak a mentőkért. Szóval tegyük fel, te is ezt teszed.
Mentőhívás után viszont rohanás vissza a gyermekedhez, és a következőket kell tenned:
1.Gyermeked helyezd olyan helyre, ahol nem ütheti meg magát, és te is hozzáférsz. Például le a földre, szőnyegre, távol éles sarkoktól, bútoroktól. Különösen óvd a fejét, valamint a végtagjait, hogy ne üsse be sehová!!! Az ágyról ugyanis legurulhat és súlyos sérüléseket szenvedhet, eltörhetnek csontjai, beütheti a fejét stb.
2.Ezután fordítsd oldalra a fejét, és fordítsd stabil oldalfekvésbe, hogy a nyelv hátraesését és ezzel a fulladást megelőzd és az esetleges hányás kifolyhasson a szájából. Ha ezt megtetted, figyeld a légzését, és ne hagyd magára! Ezt úgy tudod megtenni, hogy elfordítod a mellkasa felé a fejed, így az arcodon érzed a légáramlást az orrából, és a mellkasát pedig látod, ahogyan emelkedik. Ha lélegzik, nincs más teendőd, csak figyeld, a görcsroham spontán valószínűleg oldódni fog. Ezek a percek óráknak fognak tűnni, de hidd el, ha lélegzik a gyermeked, akkor nincs nagy baj! (Pulzust vizsgálni felesleges időpocsékolás, ha lélegzik rendesen, akkor a keringése is rendben van.)
3.Ha kiértek a mentők, akkor is el fogják látni gyermekedet, ha már megszűnt a roham- ők is tudják, hogy az egyszerű lázgörcs pár perc alatt véget ér. Ha ez az első (akármilyen) görcsös állapota gyermekednek, akkor készülj a kórházi éjszakázásra: be fognak ugyanis vinni benneteket, mert az első görcs mindig kivizsgálást igényel: ahogy előbb már írtuk, lehet egy epilepsziabetegség kezdete, egy kezdődő agyhártyagyulladás tünete és egyéb is. Van, hogy orvos vonul a mentőautóval, aki ismeri a gyermekedet, így bizonyos esetekben (de semmiképpen sem az első görcsnél) otthon maradhattok, de erre ne nagyon számíts: egy egyéjszakás megfigyelésre véleményünk szerint jobb bemenni a kórházba, mint pár órával később ismét mentőt hívni egy esetleges komplikáció esetén. A kórházban pedig néhány egyszerű vizsgálattal ki tudják deríteni, hogy mi okozza a lázas állapotot, milyen fertőzése van például a gyermekednek. Erre otthon nincs lehetőséged!
Image courtesy of digidreamgrafix at FreeDigitalPhotos.net
Ha gyermeked nem lélegzik, láthatóan oxygénhiányos állapotban van (kékes, szürke színű a bőre), akkor be kell fújnod, azaz mesterségesen kell lélegeztetned. Erről, és az újraélesztésről videókat nézegethetsz itt:
És menj el egy újraélesztés- tanfolyamra, olyanra, ahol gyakorolni is tudsz kisebb- nagyobb baba-bábukon. Például a Léghajó Programra!
FORRÁSOK:
Dr. Liptai Zoltán: A lázas konvulzió korszerű szemlélete- Gyermekgyógyászat 64.évf.2013/3 115-117.o.
Klinikai tapasztalataink, egyetemi jegyzeteink
A harmadik posztban azt fogjuk megbeszélni, mire számíts a kórházi tartózkodás alatt, és hogyan készítenek fel benneteket egy esetleges ismétlődő rohamra! Még Szenteste előtt várunk vissza!
———————————————————
A következő poszt megjelenéséig is tanulhatsz!
- ha nem szeretnél Karácsonykor az ügyeletre rohanni, mert nem tudod, hogy belázasodott gyermekednek komoly baja van-e vagy sem,
- ha szeretnéd lázmentesen és idegeskedés- mentesen tölteni az ünnepeket, és TUDNI a lázcsillapítást,
- és játékos formában meg is szeretnéd tanítani gyermeked a lázzal kapcsolatos dolgokra, akkor nézd meg első kiadványunkat! KLIKK A KÉPRE!
Kommentek