Eme csinos, piros, de mérgező növény helytelen elhelyezése a lakásban: mindenütt, ahol egy olyan korú gyermek hozzáférhet, aki totyog, kíváncsi, mindent a szájába vesz, és megkóstol. Például az asztalon, ahol könnyen eléri:
A mikulásvirág tejnedve mérgező. Ha gyermeked bőrére kerül, akkor irritációt, allergiás tüneteket okoz. Ha pedig gyermeked megkóstolja, lenyalogatja, lenyeli, a következő tünetek fordulhatnak elő: gyomor-bél rendszeri tünetek, hasfájás, hányás, hasmenés, véres vizelet. Ehhez nem kell ám sok tejnedv, egész kevés is elég. Előzd meg a mérgezést azzal, hogy jó magasra teszed a mikulásvirágot!!! Magadra is vigyázz, ha gondozod, locsolod, eltávolítod a lehullott leveleket, nehogy a kezed érintkezzen a tejnedvvel.
Helyesen tehát úgy helyezd el a lakásban, hogy jó magasan legyen, ahol gyermekek biztosan nem férhetnek hozzá. Mondjuk egy magas szekrénypolcon.
MIT TEGYÉL, HA GYERMEKED ÉRINTKEZÉSBE KERÜLT A MIKULÁSVIRÁGGAL?
Ha a bőrére került, bő, szappanos langyos vízzel azonnal mosd le!
Ha lenyelte a fehér tejnedvet, akkor hívd fel a mentőket, és/vagy hívhatod a Heim Pál Kórház toxikológiai vonalát is, ott is segítenek, hogy mit tegyél! (06-1 459-9100 / 1113 mellék, vagy 06-1 333-5079).
Felmerül a hánytatás kérdése is. Ebben még a kollegák véleménye is megoszlik. Az új irányvonal szerint mérgezés esetén a hánytatás elavult és nem biztonságos dolog, és nem kell hánytatni. Jó ha tudod, hogy kifejezetten TILOS a hánytatás 2 évesnél fiatalabb gyermek esetében, a félrenyelés veszélye miatt!!! Értelemszerűen eszméletlen beteget sem szabad hánytatni!
Mi fog történni?
Nagy valószínűség szerint gyermekosztályra szállítanak benneteket (mint más mérgezés gyanúja esetén is). Ott vizsgálat, majd gyomormosás, vénaszúrás, infúzió, és 6-24 órásmegfigyelés (kórháztól függ a protokoll).
ÉRDEKESSÉG:
Az interneten lehet találkozni olyan állítással, hogy ” orvosok szerint a mikulásvirág-mérgezésbe még senki sem halt bele”- nos, ezzel lehet vitatkozni, hogy milyen forrásokat nézett meg aki ilyet leír, és bár szívből reméljük ez tényleg így van, de TE azért ne bagatellizáld el a mikulásvirág- dolgot. Ugyanis ha gyanú van a mérgezésre, nem ússzátok meg a gyomormosás- vénaszúrás- infúzió- kórházi megfigyelés nélkül, az biztos. És aki látta már, hogy hogyan mossák ki a gyermeke gyomrát, hát, az nem felejti el egykönnyen, az biztos…
FORRÁSOK:
Dr. Bavircz János: Mérgezések és első orvosi ellátásuk, egyetemi jegyzeteink, kórházi gyakorlat
Kommentek