Mami Gyógyít

Mit tegyél, ha gyermekbántalmazással szembesülsz, vagy gyanút fogsz?

Interjúnk Dr. Regász Mária ügyvédnővel.

sziv2

Mami Gyógyít Blog: Ha valaki gyermekbántalmazásra, gyermek- elhanyagolásra utaló jeleket tapasztal a környezetében, mit tehet? Értesítse a rendőrséget? Vagy a gyámhivatalt? A rendőrség könnyebben elérhető, hiszen tudjuk a számát és 0-24 órában hívhatóak (a 107-es számon. Saját tapasztalat: A 112-es központi számot sokszor NEM VESZIK FEL!!!Kicseng, kicseng, kicseng, de nem veszik fel.)

Dr. Regász Mária: A rendőrséget mindig, minden esetben lehet értesíteni, viszont vannak esetek, amikor mindenképpen őket kell, ez a fizikális és szexuális bántalmazás és az éheztetés. Tehát a rendőrséget akkor kell, de akkor kötelező értesíteni, ha bűncselekmény gyanúja áll fenn, de minden más esetben lehet a rendőrséget vagy a gyámhivatalt. Ha nem biztosak benne, vagy úgy érzik, hogy a gyámhivatal nem intézkedne, akkor is rendőrség. Ők egyébként általában tudják, hogy mikor kell nekik intézkedni, ha nem kell, akkor maximum megküldik az iratokat a gyámhivatalhoz.

 

telefon

M.GY: És mi történik, ha valaki a gyámhivatalban tesz bejelentést? Meg lehet-e ezt névtelenül is tenni? Hiszen nem mindenki szeretné, ha kiderülne, ő jelentette az esetet.

Dr. R.M: Gyakorlatilag bárki ír, kötelesek lefolytatni, de ezzel komoly aggályaim vannak, mert ha valaki névvel ír, sokszor azt sem vizsgálják ki. Nem tudom mennyire „fiókosítják”, ha még neve sincs, tehát soha nem fogja senki ellenőrizni, hogy kivizsgálták-e.

M.Gy: Maradjunk a gyámhivatalnál. Hogyan kell elképzelni, mit tesznek ők, amikor kapnak egy esetről bejelentést, például  „az X. utca akárhány szám alatt lakó gyermekek szemmel láthatóan elhanyagoltak, soványak, rajtuk rendszeresen kék- zöld foltok láthatóak? ”

Dr. R.M: Beérkezik a bejelentés, elvileg soron kívül iktatják, soron kívül megkapja egy ügyintéző, aki azonnal (nem holnap, hanem aznap és azonnal ahogy megkapta, még a kávézás előtt) megnézi, hogy milyen típusú. Ha sürgős és súlyos, akkor azonnal kimegy. Ilyen eset lehet, hogy a szülő áll az ablakban a gyerekkel és ugrani készül, vagy szülő épp veri a gyereket. Ehhez felhívja a rendőrséget és segítséget kér, mivel a veszélyhelyzetet (mármint azt, hogy az ügyintéző testi épsége is veszélyben lesz, feltételezni kell).

sírógyerek

M.Gy: Mi történik a helyszínen?

Dr. R.M: Kimennek megnézik mi van, ha azonnal intézkedni kell, a gyermeket magukkal viszik. A szülő mehet vele ha akar, ill. ha nem bilincsben viszik, közben megpróbálják megtudni, hogy nincs-e valami olyan családtag vagy rokon, akinél a gyermeket úgy el lehet helyezni átmenetileg, hogy nem kell attól tartani, hogy ahogy távoznak, a gyermek a bántalmazó személynél landol, mert mondjuk az az illető is fél a bántalmazó szülőtől (pl. nagymama).  Ha van ilyen személy, akkor ő is megy a gyámhivatalhoz és nála helyezik el ideiglenesen, ha nincs ilyen, akkor felhívják a TEGYESZ-t, hogy van-e nevelőszülő. Ha van, oda helyezik, ha nincs, TEGYESZ-hez (Gyvt. 72. §). (TEGYESZ: Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat)

M.GY: És ezután? Mi lesz a gyermekekkel? Visszakerülhetnek a bántó közegbe?

Dr. R.M: Utána elkezdik vizsgálni az okokat részletesen, meghallgatják a szülőket, rokonokat, ismerősöket, óvodát, iskolát, orvost, kijelölnek egy családgondozót, aki segít feltárni ezeket a problémákat, kidolgoznak valamilyen tervet, hogy a veszélyeztetettséget hogy lehet megszűntetni. Mindezt leírják: ki, mikor és mivel veszélyeztette a gyereket, neki mit kell tennie (pl. pszichiáterhez fordulni, elvonókúrára menni stb.). Kidolgozzák, hogy hogyan lehet a veszélyeztetettséget megszűntetni, kinek mi a feladata, milyen sűrűn ellenőrzik (pl. szülők nem takarítottak eddig, ki lesz az, aki megtanítja őket erre, hogy mit és hogyan csináljanak, honnan kapnak hozzá tisztítószereket – mert lehet, hogy ennivalóra sincs pénzük stb. Ha már a szülők megtanulták, hogy mit hogyan kell és ez működik is, akkor a gyereket visszahelyezik kivéve, ha súlyos fizikális bántalmazás volt. Ez esetben a szülő felügyeleti jogát megszüntethetik és a gyermeket örökbeadhatják.

M.GY: Tisztelt Ügyvédnő, köszönjük, hogy válaszolt a kérdéseinkre! Számunkra az a tanulság, hogy minél szélesebb körben terjedjen el, ha gyermekbántalmazással szembesül bárki, nem menjen el behunyt szemmel mellette. A lehetőségek adottak (rendőrség, gyámhivatal), szóljunk! 

maci1

 

IDE kattintva egy további interjú olvasható az Ügyvédnővel. Ha valakinek segítségre van szüksége, az interjú végén megtalálja az elérhetőségeit!

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!