3 alapvető dolog, amit tudnod kell a csecsemőkori refluxról

Augusztusi témánk a csecsemőkori reflux lesz itt a blogon. Több részletben beszéljük meg, mit kell tudni a csecsemőkori refluxról. Ha követed a postokat, megtudhatod, mi is az a reflux, mikortól kóros, mit tesz az orvos ha refluxra gyanakszik, és a kezelési lehetőségekről is szó lesz.

“Anya, mi az a reflux???”

Kezdjük 3 alapvető dologgal, amelyet minden anyukának tudnia kell a csecsemőkori refluxról.

1.

Mi is az a reflux? A reflux azt jelenti, hogy a gyomortartalom passzívan, erőlködés nélkül visszacsorog a nyelőcsőbe. Ez megjelenhet úgy, hogy a baba „bukik” azaz szoptatás/etetés után kisebb- nagyobb mennyiséget öklendezik vissza, de maga a reflux úgy is előfordul, hogy nincs ez a tünet, tehát a refluxnak nincs ez a látható jele, hogy bármi is visszajön a baba száján etetés után. Lehet, hogy csupán a nyelőcsőbe vagy a garatba csorog vissza a tej, és onnan kell visszajusson a gyomorba ismét.

2.

Minden reflux súlyos betegség a kisbabáknál? 

Szerencsére egyáltalán nem!

Az egyszerű, úgynevezett komplikációmentes reflux  azon kívül, hogy a tej vagy tápszer visszajön, más tüneteket nem okoz, vagyis nem ártalmas. Az első hetekben- hónapokban kezdődik, és nagyon fontos, hogy a baba súlyfejlődése normális, jól érzi magát, és más tünete ezen kívül nincs. „Sima” bukás esetén a baba etetés után egyet „bukik”, azaz a tej vagy tápszer kis része visszajön,  és a földön vagy anya hátán vagy vállán landol, de ezek után a babóca békésen elalszik, egészen a következő etetésig, és kezdődik minden elölről. Újabb szopi/tápi, újabb taccs, majd jön egy nyugodt alvás, és ez így megy minden etetésnél, 1-2-3-4-5 hónapig. Ezek az úgynevezett „happy spitting” bébik, vagyis a „boldog köpködők”.

 

Egy “boldog köpködő” baba nyugodtan elalszik, miután evett és bukott egyet 🙂

Ha kicsit súlyosabb a helyzet, akkor azonban már nem annyira békés, nyugodt a baba. Etetés után sír, nyugtalan, nagyobb mennyiségeket visszaöklendezik „ mindent kihány”- szokták mondani az ijedt szülők, pedig szerencsére ez korántsem sincs így, bár tényleg úgy látszik. Ezzel a fajta reflux-szal már komolyabban kell foglalkozni, mint a „sima” bukással. Egy idő után az állandó sírás, a rosszkedvű és túlpörgött kisbaba még a birkatürelmű  anyuka-  és vele együtt  a család- nyugalmát is aláássa, hiszen senki sem tud pihenni, a baba szenved, a szülők feszültek és idegesek. Ilyenkor már biztosan felkeresik a gyermekorvost, hiszen ijedtek és nem tudják, mit kezdjenek a babával, és egyáltalán mennyire súlyos a „betegség”.

Még súlyosabb esetben reflux- betegség alakul ki, akkor beszélünk róla, ha a refluxos epizódoknak  már (sokszor ijesztő) tünetei vannak, valamint komplikációk alakulnak ki, például a baba súlyfejlődése megáll. Ez komoly téma, később visszatérünk rá, egy külön poszt keretében.

3.

Honnan tudom, hogy hány- e a kisbabám, vagy refluxa van?

A hányás totál más kategória, mint akár a „sima” bukás, akár a komolyabb reflux, bár a gyakorlatban egy laikus szülő néha tényleg elég nehezen különbözteti meg. Maga  a reflux is kiválthat hányásos epizódokat, de a hányásos betegséget okozhatja vírusos vagy bacis fertőzés is, valamint többek között  fejlődési rendellenesség is lehet a háttérben.

Míg a reflux egy passzív folyamat, a hányás hirtelen kezdődik, a baba erőlködik, szemmel láthatóan öklendezik, izomműködés is társul hozzá.

FIGYELEM!!! Ha hirtelen fellépő hányást tapasztalsz picike, pár napos- hetes babádnál, feltétlenül mutasd meg orvosnak! Egyrészt a kisbabák nagyon hamar kiszáradnak, másrészt ez akár komoly betegség jele  lehet! Ha nem tudod eldönteni, hogy a tünet “normális” bukás- e vagy hányás, akkor is szólj szakembernek, védőnőnek, vagy orvosnak!!! Inkább fuss egy felesleges kört, mintsem egy picike babával beleszaladj valamilyen komolyabb dologba.

Különösen figyelj, ha pár hetes  babádnál tapasztalsz sugárhányásos tüneteket,  azaz fél órával evés után egyre erősödő, nemritkán több méterre kilövellő hányást, és ha a baba nem hízik, letargikus, keveset pisil, székrekedése van, és emellett állandóan éhes. Ekkor azonnal irány a kórház, mert ez súlyos fejlődési rendellenesség, a pylorus stenosis  jele lehet, amit minél hamarabb meg kell műteni! (mondjuk az ilyen baba abszolút nem úgy néz ki, min a „boldog köpködő”. Tipikusan nagyon soványak, rosszkedvűek, nem mosolyognak, „össze vannak esve”, látszik első pillantásra is, hogy valami nincs rendben velük).

FOLYTATJUK!

A következő posztokból megtudhatod majd, mi is az a reflux- betegség, mit tegyél, ha refluxra gyanakszol, mit tesz az orvos, és milyen kezelési lehetőségek léteznek.

FORRÁSOK

Nelson: A gyermekgyógyászat tankönyve

Maródi: Gyermekgyógyászat tankönyv

ESPHGAN 2009-es Reflux Guideline

Gyermekorvos- Továbbképzés: A csecsemő- és gyermekkori GOR diagnosztikája és kezelése, Dr. Nemes Éva, 2012. 11. évfolyam 3. szám

Y.VanDenPlas: A preliminary report on the efficacy of Multicare® AR Bed in 3-week-3-months infants on regurgitation, associated symptoms and acid reflux,  Arch. Dis. Child, 2010,95: 26- 30

 

A Mami Gyógyít Facebook- oldalán is szeretettel várunk, csatlakozz hozzánk! KATTINTS IDE!

Címkék: , , , , , , ,
Tovább a blogra »