Folytatjuk a csecsemőkori refluxról szóló sorozatunkat néhány érdekességgel. Az előző posztban megnéztük, mi is az a reflux, mennyire lehet súlyos, és hogyan különböztetjük meg a hányástól. KLIKK IDE, ha még nem olvastad! Most következzen néhány érdekes adat és tény, számokban kifejezve.
“Anya, hány hónapos korra szűnik meg a reflux?”
1.
Egy kis statisztika: a csecsemőkori reflux számokban
-az 1-2 hónapos babák 50-70%-ban jelentkezik
-kezelés nélkül 6 hónapos korra 25%-ra csökken a gyakorisága
-majd 1 éves korra 5%-ra esik vissza
– általában elmondható, hogy 12-24 hónapos korra megszűnik
– a „bukós babák” 6-7%-a szorul orvosi kivizsgálásra.
2.
Miért olyan gyakori a reflux a kisbabáknál?
Ennek több oka van, az egyik az éretlen gyomor-bélrendszer: a nyelőcső és a gyomor között lévő záróizom még nem működik megfelelően, így a gyomor telődése mintegy visszanyomja a tejet vagy tápszert a nyelőcsőbe, és ez köszön vissza bukás formájában.
A gravitáció sem tud sokat segíteni a táplálék lejutásában, hiszen a baba napjai nagy részét vízszintesben tölti, alvással.
A sok alvás ott kapcsolódik a történetbe, hogy a nyálnak nagy szerepe van a nyelőcső „megtisztításában” a maró savas gyomortartalomtól, viszont a nyáltermelés alvás alatt akár a tizedére is csökkenhet.
3.
“Én bezzeg nem sírok! :-)”
TUDTAD?
A reflux kezelésében dobogós helyen van a POZÍCIONÁLÁS ( a sűrítők és a gyógyszeres kezelés mellett). A pozícionálás ötlete az afrikai édesanyáktól származik, akik a hátukon hordozzák a kisbabáikat. Európai viszonylatban a pozícionálás azt jelenti, hogy a babát lejtőn javasolják fektetni, hogy a feje legyen magasabban, mint a lába, és természetesen HÁTON. (Hiszen mind a hasonfektetés, mind az oldalon fektetés megnöveli a hirtelen csecsemőhalál valószínűségét, a hasonfekvés 10x-esére, az oldalon fektetés 3x-ára. Nem mellesleg az oldalon fekvésből nagyon könnyen a hasukra fordulhatnak a babák. Források: Északi Epidemiológiai SIDS- tanulmány, ESPHGAN Reflux- Guideline 2009, Y.VanDenPlas: A preliminary report on teh efficacy of Multicare® AR Bed in 3-week-3-months infants on regurgitation, associated symptoms and acid reflux, Arch. Dis. Child, 2010,95: 26- 30)
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a Mami Gyógyít blog Facebook- oldalát, IDE KATTINTVA! Várunk szeretettel!
FORRÁSOK
Nelson: A gyermekgyógyászat tankönyve
Maródi: Gyermekgyógyászat tankönyv
ESPHGAN 2009-es Reflux Guideline
Gyermekorvos- Továbbképzés: A csecsemő- és gyermekkori GOR diagnosztikája és kezelése, Dr. Nemes Éva, 2012. 11. évfolyam 3. szám
Y.VanDenPlas: A preliminary report on the efficacy of Multicare® AR Bed in 3-week-3-months infants on regurgitation, associated symptoms and acid reflux, Arch. Dis. Child, 2010,95: 26- 30