Mami Gyógyít

Csecsemőkori reflux: Mit tegyél, ha refluxra gyanakszol?

Kihez fordulj és mit tehetsz, ha a kisbabád refluxos panaszokkal küzd?

baba4

A reflux esetében is ugyanaz a szabály érvényes, amit mindig hangsúlyozunk itt a blogon: ha valamilyen tünet nyugtalanít, ha nem tudod, hogy normális dolog- e ami történik vagy sem, akkor mutasd meg a kisbabádat védőnőnek, vagy orvosnak! Lehet, hogy csupán valamilyen banális dologról van szó, de ha mégsem, akkor fontos, hogy időben lássa szakember a kisbabádat. Ha nem tudod elvinni kisbabádat, akkor telefonon is sok mindent meg lehet beszélni, és a tájékoztatás alapján már tovább tudsz lépni. Nyugodtan KÉRDEZZ. Nem szabad, hogy emiatt bárki is leteremtsen, ne is hagyd! Inkább legyen egy felesleges „köröd”, mint valami komolyabb dolog ne kerüljön felismerésre!!!

Mit tesz az orvos, ha GOR-ra vagy GOR- betegségre gyanakszik?

A gyermekorvos kikérdez téged, és megvizsgálja kisbabád, hogy korának megfelelő fejlettségű-e.

H a picike a babád, akkor fel is vehetnek benneteket kórházi megfigyelésre. Itt nézik, nem nyel-e- sok levegőt evés közben, nem túl mohó-e, nem eszik-e túl sokat egyszerre, valamint a megfelelő vizsgálatokat is elvégzik. (például vérvétel a vérszegénység kizárására)

Ha komolyabb a helyzet, vagyis a GOR- betegséggel állunk szemben, akkor különböző vizsgálatok jönnek: például ultrahang, röntgen, a nyelőcső pH- monitorozása, izotópos vizsgálat- persze nem mind és nem is feltétlenül ebben a sorrendben. Ezektől nem kell megijedned, mindent azért fognak elvégezni, hogy legyen diagnózis- azaz kiderüljön, pontosan mi okozza a tüneteket kisbabádnál.

Miért van ilyen komoly vizsgálatokra szükség? Hogy kizárhassuk például a fejlődési rendellenességeket vagy az egyéb betegségeket, amelyek más kezelést, például műtétet igényelnek. Fontos tudni, hogy a tejallergia is utánozhatja a reflux tüneteit, mindenképpen fel kell hogy merüljön a diagnózisa állandóan síró, nyűgös, rosszkedvű babáknál!!!

reflux6

És ha végre megvan a diagnózis: reflux, vagy reflux- betegség, akkor milyen kezelési módszerek vannak?

Fontos tudni, hogy a reflux kezelésének célja nem csupán a tünetek enyhítése vagy megszüntetése, hanem a gyermek megfelelő fejlődésének biztosítása és a szövődmények megelőzése is.

Ha megvan a diagnózis, és  az orvos refluxot állapít meg, egyszerűbb esetben a következő választási lehetőségeket fogja felajánlani:

  1. sűrített étrendet javasol (speciális tápszer vagy anyatejsűrítő),
  2. valamint pozícionálást
  3. és lehet, hogy gyógyszeres kezelés is szóbajön.

Pozícionáláson azt értjük, hogy a baba teljes testét a megfelelő helyzetbe kell hozni főleg evés után illetve az elkövetkező 1-2 órában. Magyarul ez azt jelenti, hogy meg kell emelni a matracot legalább 30 fokos lejtős helyzetet biztosítva, úgy, hogy a baba fejvége magasabban legyen, mint a lába,  tehát a baba kvázi egy lejtőn feküdjön. A HÁTÁN! NEM HASON!!!- így a visszacsorgás esélye csökkenhet. ( a hasonfekvés növeli a hirtelen csecsemőhalálozás esélyét, erről olvashatsz lejjebb). De ne csak a fejét emeljük, mert azt kimutatták, hogy csak a fejnek a megemelése nem segít a refluxos epizódok megelőzésében. Ezért nem szokott beválni sok esetben a hordozó sem, mert ott sem síkban, lejtőn fekszik a baba, hanem kicsit „összegörnyedve”, ez a helyzet sem segít tehát az esetek egy részében.

Akkor mégis mit tehetsz?

Léteznek házi módszerek a matrac fejvégének megemelésére, például régebben telefonkönyvet tettek a baba fejvége alá. De ez egyrészt nem biztonságos, (nagyobb babák már piszkálják, szájukba vehetik a lapokat stb- ugye ezt Te sem akarod? – hiszen nagyon nagy a fulladásveszély!!!) másrészt maximum 10 fokos lejtést lehet velük elérni anélkül, hogy a baba legurulna, ez a lejtés pedig szintén nem elég sok esetben.

Másik módszer a baba hordozása evés után, de ez csak egy darabig működik- akinek van gyermeke, az tudja és át is élte talán, hogy az anyukák gyakran panaszkodnak hátfájásra- hát ha ez még tetézve van azzal, hogy minden egyes étkezés után fél óráig- óráig szinte függőlegesen tartani/hordozni kellene azt a kisbabát… nos  ember legyen a talpán az az anyuka, aki pár napnál tovább  ezt kibírja valódi refluxos panaszok esetén, hetekig- hónapokig folyamatosan!

Fontos tudnod, hogy régebben javasolták a hason fektetést, szintén lejtősen, úgy, hogy a feje van magasabban- ezt ma már egyáltalán nem javasoljuk, nem tesszük, mert tudjuk, hogy a hason alvás szintén emeli a hirtelen csecsemőhalál esélyét. Előfordulhat olyan orvos, aki javasolja, de csakis akkor, amikor kisbabád folyamatosan szemmel tudod tartani, tehát éjjel, mikor te is alszol, semmiképp NE fektesd hasra kisbabád.

Ha a sűrítőkre és a pozícionálásra nem javul a helyzet, akkor gyógyszert ír fel az orvos, amely a nyelőcső alsó záróizmának záró képességét fokozza, és a nyelőcső motilitását (mozgását) segíti. Ezen kívül savszekréciót gátló gyógyszer kombinációjára is szükség lehet. Nagyon súlyos, semmire sem javuló esetekben pedig a műtéti megoldás is szóbajön.

FIGYELEM!!!

A korábban használt cisaprid- hatóanyagtartalmú gyógyszert kivonták a forgalomból, mert súlyos kardiológiai szövődményt okozhat.

Így nehogy odaadd kisbabádnak, mert a szomszédod/barátnőd/stb gyermeke régebben azt kapta és még maradt pár szem otthon!!!

FORRÁSOK

Nelson: A gyermekgyógyászat tankönyve

Maródi: Gyermekgyógyászat tankönyv

ESPHGAN 2009-es Reflux Guideline

Gyermekorvos- Továbbképzés: A csecsemő- és gyermekkori GOR diagnosztikája és kezelése, Dr. Nemes Éva, 2012. 11. évfolyam 3. szám

Y.VanDenPlas: A preliminary report on the efficacy of Multicare® AR Bed in 3-week-3-months infants on regurgitation, associated symptoms and acid reflux,  Arch. Dis. Child, 2010,95: 26- 30

 

Várunk szeretettel a Mami Gyógyít Facebook- oldalon is, ehhez IDE KATTINTS.

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!