Karácsonyi balesetek- így előzd meg őket! 1.rész

Karácsony előtt a nagy készülődésben  és ajándékvásárlásban eszünkbe sem jut, hogy valami baj történhet gyermekeinkkel az ünnepek alatt. Pedig igen. Készüljünk együtt a megelőzésükre, hogy a Karácsonyt ne az ambulancián vagy a kórházban töltsétek el gyermekeddel! Ha pedig megtörtént a baj, akkor összeállításunkból a legfontosabb teendőket is megtudhatod!

4+1 pontban szeretnénk felhívni a figyelmed a legsúlyosabb és leggyakoribb balesetekre, hogy könnyebb legyen elkerülni őket. Az első hárommal kezdünk: égés, halszálka és karácsonyfadíszek. Folytatás szerdán, az ajándékokról és mérgező növényekről lesz szó. A mai egy kicsit hosszabb, a szerdai rövidebb lesz, mert szerdán már sokkal kevesebb időtök lesz olvasgatni 🙂

Olvass velünk és várunk vissza a következő részre is!

1.ÉGÉS

Bármilyen meglepő, napjainkban is a legtöbb kigyulladt karácsonyfáért és így az égési sérülésekért az égő gyertya, a csillagszóró, valamint a nem megfelelő minőségű vagy sérült égősor a felelős.

A LEGJOBB MEGOLDÁS: ne használj gyertyát, sem csillagszórót. Nem éri meg a kockázatot. Az égőket megbízható helyen vedd meg, és felszerelés előtt nézzétek át, hogy nincs- e elszakadva, megsérülve a vezeték, és nem törött-e az égősor.

HA MEGTÖRTÉNT A BAJ: Felületes égésnél fontos az azonnali hűtés hideg, folyó csapvízzel. A nagy égést is kell így vízzel hűteni, de maximum 2 percig, mert a kihűlést kockáztatod gyermekednél, főleg a csecsemőknél. Súlyos, nagy kiterjedésű, mély égésnél, illetve körkörös égénél hívj azonnal mentőt. Fontos, hogy NE tegyél sem jeget, sem jégakkut, sem fagyasztott zöldségkeveréket (vagy kinél mi van a mélyhűtőben) az égett felületre, mert ezzel további szövetelhalást fogsz okozni. Égésnél testfelület maximum 20%-át lehet hűteni csak a csapvíz alatt, és azt is csak a fent leírt ideig. (a testfelület 1%-a a tenyér területe az ujjak nélkül). Jég helyett használj úgynevezett égési kötszert, ez legyen mindig otthon gyorsan elérhető helyen. Az égett felületről ne tépd le a ruhát, ne kenj rá tejfölt, ne szúrd ki a hólyagokat! Ha nincs égési kötszered, hűtés után fedd le az égett területet steril kötszerrel, amíg a segítség megérkezik.

2.HALSZÁLKA:

Sajnos gyakran előfordul, hogy a szálkamentesnek kikiáltott halakban is akad szálka. Lenyelése és elakadása szúró, kellemetlen érzést okoz a torokban. Akkor is ilyen kellemetlen, kaparó érzésről fog beszámolni gyermeked, ha a szálka nem akadt el, hanem csak felsértette a nyálkahártyáját. Ha elakad a szálka, akkor gyermeked öklendezni kezd, köhög, könnyezni fog, és nyála bőségesen fog folyni.

A LEGJOBB MEGOLDÁS az lenne, hogy egyáltalán ne egyen szálkagyanús halat gyermeked, de ez sok helyen a tradíciók miatt nehézkes megoldani. Így csak annyit tudsz tenni, hogy odafigyelsz minden falatra vacsora közben, illetve magad nézed át a haldarabokat, amiket gyermeked elfogyaszt majd. Igen, ez macerás.

HA MEGTÖRTÉNT A BAJ: azonnal adj kenyeret vagy krumplit gyermekednek, amit ha lenyel, az letolhatja az elakadt halszálkát. Ha bizonytalan vagy, vagy gyermeked továbbra is a fent leírt tüneteket mutatja, akkor nincs mese, irány a legközelebbi fül-orr-gége ügyelet. Ott az ügyeletes orvos belenéz a megfelelő eszközökkel gyermeked torkába, és kiszedi, ha talál valamit. Ez nem lesz egy leányálom, úgyhogy ezért javasoljuk inkább a szálkás halfogyasztás bizonyos életkor alatti mellőzését.

3. KARÁCSONYFADÍSZEK:

Igyekezz olyan díszeket választani, amelyek műanyagból vannak, mert az üvegdísz könnyen összetörik és sérülést okozhat. Nem elég az, hogy magasra teszed az üvegdíszeket a karácsonyfán, ahol nem éri el a kisgyermeked. Ha a fa maga nincs biztonságos helyen, akkor a gyermek lerántja, és így is megsérülhet a rápotyogó és összetörő díszektől. A díszek megvághatják, illetve le is nyelheti az apró pici darabokat, amelyek belső sérülést vagy akár fulladást is okozhatnak. Arra is gondolj, hogy azok a díszek, amelyek cukorkának, sütinek, csokinak, gyümölcsnek néznek ki, könnyen a gyermek szájában landolhatnak: egyszerűen azt fogja hinni, hogy igaziak, és igyekszik megkóstolni őket. Szintén vigyázni kell a több darabból álló díszekkel amelyek, pici, leesésre hajlamos darabokat tartalmaznak: szintén gyermeked szájában köthetnek ki egy óvatlan pillanatban.

A LEGJOBB MEGOLDÁS: olyan helyre állítsátok a karácsonyfát, ahol nem fér hozzá a gyermek. Így elkerülheted a fenti sérüléseket.

HA MEGTÖRTÉNT A BAJ: Kicsi vérzésre tegyél steril mull-lapot és rögzítsd ragtapasszal. Erős vagy elállni nem akaró vérzésnél, nagy vágásnál steril mull-lapot tegyél azonnal sebre, ne tisztogasd, hanem hívj mentőt, és szorítsd a vérzést, amíg meg nem érkezik. Ne vesztegesd az időd az ügyeletes orvosra, mert sok idő, amíg kiér, illetve te se indulj el autóval a rendelőbe, mert a téli jeges, havas útviszonyok miatt, egy vérző gyerekkel idegesen vezetve a súlyos balesetet kockáztatod.

Félrenyelés esetén valaki azonnal riassza a mentőket, te pedig próbáld meg a megfelelő műfogásokkal eltávolítani az idegentestet, vagy ha gyermeked nem lélegzik, haladéktalanul kezdd el az újraélesztését. Hogy ezeket hogyan kell csinálni,  az alábbi linkeken nézd meg, és még jobb, ha el is mégy egy gyermek- elsősegély tanfolyamra!

Csecsemő- újraélesztés

Gyermek-újraélesztés

Légúti idegentest eltávolítása

IDE kattintva megtalálod az aktuális gyermekügyeletek elérhetőségét, folyamatosan frissítik az adminok!

Szerdán várunk a cikk folytatásával!

————————————————————————————–

Várunk szeretettel a Mami Gyógyít Facebook- oldalon is, ehhez IDE KATTINTS.

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy sok- sok információt kaphass a gyermekbetegségekről, megelőzésükről és kezelésükről!

http://www.mamigyogyit.hu/hirlevel/

KATTINTS IDE A MAMI GYÓGYÍT HÍRELEVÉLFELIRATOKZÁSHOZ!

Címkék: , , , , , , ,
Tovább a blogra »