Folytatjuk a karácsonyi balesetek megelőzéséről szóló írásunkat. Most jöjjenek az ajándékok veszélyei, valamint a mérgező növények. Az előző részben megtudhattad, mi a teendő égés, halszálka félrenyelése és összetört karácsonyfadíszek okozta vágása vagy félrenyelése esetén. Most kicsit rövidebb írás következik, a nagy készülődés és ajándékért rohangálás közben is el tudjátok olvasni.
4. AJÁNDÉKOK: nagyon figyelj oda a pici apró részekre, amiket a gyermekek lenyelhetnek, félrenyelhetnek. Főleg ha több gyerek van a családban! A picikét is érdekelni fogja a nagyobbak ajándéka, amely neki viszont még nem való a kis apró leeső/széteső alkatrészek miatt.
Tipikus pici alkatrészek, játékrészek, amelyeket könnyű félrenyelni
Nézd meg az előző posztban a videókat a légúti idegentest- eltávolításról, és az újraélesztésről!
Nagyon veszélyes a gombelem lenyelése, amely a nyelőcsőben és a gyomorban okoz súlyos károsodásokat, és akár halálhoz is vezethet! Akárcsak gyanú esetén is mentőhívás legyen az első teendőd.
Így néz ki egy gombelem
+1: TÉLI MÉRGEZŐ NÖVÉNYEK: jó magasra tedd őket, ahol biztos nem éri el és nem veszi a szájába gyermeked a leveleket, bogyókat és egyéb növényi részeket.
Mikulásvirág: tejnedve irritációt okoz a bőrön, lenyelve pedig hasmenés és hányás, véres vizelet lesz az eredménye. A mérgezéshez nagyon kevés tejnedv elég!
Mikulásvirág
Fagyöngy: bár az interneten számos hír kering a fagyöngy különböző jótékony hatásáról, abban mind egyetértenek, hogy gyermekeknek és terhes nőknek akár egyetlen bogyó elfogyasztása is tilos! Levele és ága is mérgező. Azzal teszed tehát a legjobbat gyermekednek, ha távol tartod ettől a dekorációs növénytől. A bogyók elfogyasztása erős nyálkahártya károsító, hányást, hasmenést, fejfájást, májkárosodást, kómát, akár halált is okozhat!
Fagyöngy: kedvelt díszítőnövény koszorúkhoz, díszcsomagolásokhoz
Amarillisz: minden része mérgező: a hagymája, a szára, a levele és a virága is. Hányást és hasmenést okoz, valamint az izmok bénítása miatt légzésleállás is bekövetkezhet!
Amarillisz: szép, de mérgező
Növénymérgezés gyanúja esetén azonnal hívj MENTŐT! Amíg a mentő megjön, figyeld az életjeleket és avatkozz be, ha szükséges. Tegyél el mintát a gyanús növényből, és igyekezz nem pánikba esni! Kérdések esetén (nemcsak növénymérgezés, hanem mindenféle mérgezés, veszélyes és kevésbé veszélyes anyag lenyelése, megevése esetén) amúgy fordulhatsz a Heim Pál Kórház Toxikológiai Osztályhoz is, ahol 24 órában segítenek, hogy mit tegyél: telefonszámuk 06-1 459-9100 / 1113 mellék, vagy 06-1 333-5079. Vészhelyzet esetén viszont első a mentő legyen, nehogy időt veszíts a telefonálgatással!
—————————————————————————-
TIPP A NYUGODT ÜNNEPEKRE: Készítsd jól látható helyre az ügyelet és a sürgősség (112) telefonszámát, hogy ha baj történik, ne veszíts időt a segítséghívással!
IDE KATTINTVA megtalálod az aktuális gyermekügyeletek elérhetőségét, folyamatosan frissítik az adminok!
A két karácsonyi poszthoz felhasznált források: Nelson: A gyermekgyógyászat tankönyve, Dr. Barvircz János Mérgezések és első orvosi ellátásuk, Egyetemi jegyzeteink, előadásaink.
Képek: www.pixabay.com
—————————————————————————————-
Várunk szeretettel a Mami Gyógyít Facebook- oldalon is, ehhez IDE KATTINTS.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy sok- sok információt kaphass a gyermekbetegségekről, megelőzésükről és kezelésükről!
KATTINTS IDE A MAMI GYÓGYÍT HÍRELEVÉLFELIRATOKZÁSHOZ!