Mik azok a parabének? Veszélyesek- e gyermekeinkre, illetve nem utolsósorban saját magunkra nézve?
Ennek a kérdésnek jártam utána: elolvastam a legfrissebb orvosi szakirodalmat, és összevetettem a riasztó adatokat a hatóságok állásfoglalásával, valamint próbáltam konklúzióra jutni az adatok tükrében.
Mik azok a parabének, és mire használják őket?
A parabéneket széleskörűen alkalmazzák már régóta, méghozzá tartósítószerként. Használja őket a kozmetikumipar, az élelmiszeripar, a vegyipar, a gyógyszeripar, és még lehetne sorolni. Vannak olyan termékek, amelyekben többféle parabén is található, mert keverve is szokták őket használni.
Milyen termékekben fordulnak elő parabének?
A lista végtelen: krémekben, kozmetikumokban, ételekben, gyógyszerekben, ragasztókban, sminktermékekben, hajápolókban, testápolókban, műanyag gyermekjátékokban, orvosi kötszerekben, gyermekeknek szánt védőkrémekben, naptejekben… és még lehetne sorolni.
Miért olyan népszerűek a parabének?
Színtelen, szagtalan, hatékony és olcsó vegyületek– könnyű megérteni, miért kedveli őket az ipar. És non- toxikusak- vagyis nem mérgezőek, gondolták a szakemberek egészen addig, amíg néhány vizsgálat eredménye napvilágot nem látott.
Mielőtt azonban ezekre rátérnénk, meg kell említeni, hogy mintegy 85 000 mesterséges anyag van forgalomban világszerte, amelyek
- egy része bizonyítottan káros,
- egy része talán igen, talán nem,
- egy része pedig nem veszélyes.
Ami mesterséges, nem feltétlenül rossz, ami természetes, nem feltétlenül jó- ezt is belátja könnyen mindenki, aki nem elvakult bio-ezo-izé fan. A 85 000 vegyületből mintegy 3000 rendelkezik hormonrendszert befolyásoló hatással, ezek közül vannak olyanok, amelyek átjutnak a méhlepényen és bejutnak a magzatba. És az is sajnos tény, hogy a gyermekkori hormonszenzitív daganatok, betegségek száma rohamosan nő. Összefüggést megállapítani nagyon nehéz, rengeteg vizsgálat kell ahhoz, hogy biztosan ki lehessen mondani A vagy B mesterséges anyagról, hogy biztosan szerepe van az X vagy Y betegség kialakulásában.
Nézzük akkor, vajon mi keltette fel a hatóságok figyelmét a parabénekkel kapcsolatban.
Azt már korábban leírták kutatók, hogy a parabéneknek ösztrogénszerű hatása van. Azt is feltételezték, hogy összefüggés lehet a parabének és a mellrák kialakulása között, valamint kimutatták, hogy egerekben és patkányokban egyes parabénszármazékok gátolják a tesztoszteronszekréciót, ami befolyással volt a reprodukciós rendszerre.
Ekkor a hatóságok (FDA, EU, CIR) elrendelték a parabének biztonságosságának felülvizsgálatát.
Mi történik a parabénekkel a szervezetben?
Egyrészt kiválasztódnak a májban és a vesében, de sajnos nem az összes. Ha nem is maguk a parabének, a bomlástermékeik megjelennek a vérben és az anyatejben is, illetve a méhlepényen is átjutnak, bejutva így a magzatba. Maguk a parabének is felhalmozódhatnak a szervezetben, akár lebomlás nélkül is.
Milyen tüneteket okoznak a parabének a szervezetben?
- allergiás reakciókat
- kiütéseket
- viszketést
- bőrgyulladást
- extrém ritka esetben súlyos légzési nehezítettséget
- anafilaxiás shock-ot is leír a szakirodalom
- valamint, amint említettük, befolyásolhatják a hormonrendszert, bár erről a hatásról sok vita folyik
Mi lett a hatósági vizsgálatok eredménye?
A vizsgálatok eredménye végtelenül leegyszerűsítve az lett, hogy bizonyos parabénszármazékok bizonyos koncentrációban biztonságosak. Na persze nem csak ennyi, hiszen a jelentések részletesen kitérnek az elemzett studykra, az esetleges hibákra, a különböző parabénszármazékokra, a koncentrációra, valamint egyes hatóságok óvatosabban fogalmaznak másoknál. Vizsgálta a kérdést az FDA, az EU, a CIR és egyes országok külön állásfoglalást is megfogalmaztak, például Dániában tilos olyan gyermekkozmetikumokat forgalmazni, amelyek 3 év alatt ajánlottak, és parabént tartalmaznak. Magyarul Dániában 3 éves kor alatt javasolt kozmetikumként kizárólag parabénmentes kozmetikumokat, krémeket, kencéket szabad forgalmazni.
Egyébként Te is elolvashatod a vizsgálatok eredményeit, ehhez kattints IDE, és görgess lejjebb, egészen az irodalomjegyzékig, ahol az 5. és a 6. pontban megtalálod a linkeket.
Mire figyelj a címkén az összetevők között, ha el szeretnéd kerülni a parabéneket?
Milyen néven találod meg a parabéneket az összetevők (Ingredients, INCI) között?
- para hydroxybenzoic acid
- methylparaben
- ethylparaben
- propylparaben
- butylparaben
- benzylparaben
- ispopropylparaben
- isobutylparaben
- phenylparaben
És mi az én véleményem?
Én orvosként ugyan megbízom a hatóságok értékelésében, és elhiszem, hogy sok vizsgálat és adat objektív elemzésén alapulnak. Mégis azt gondolom, főleg gyermekeink védelmében – ha van lehetőségünk, válasszunk parabénmentes kozmetikumokat nekik, és ha megtehetjük, magunknak és családunk többi felnőtt tagjának is, férfiakat is beleértve. Mivel parabénmentes krémek, kozmetikumok itthon, Magyarországon is rendelkezésre állnak, megbízható ellenőrzött minőségben, nem jelenthet gondot a beszerzésük.
FORRÁSOK, IRODALOM, CIKKEK
Olvasd el a parabén- témát bővebben kifejtve, adatokkal, hivatkozásokkal ITT.
Nézd meg az irodalomjegyzéket, amiből dolgoztam ITT. (görgess lejjebb)
Olvasd el a hatósági állásfoglalásokat ITT, bár angolul vannak, így kell némi nyelvtudás hozzájuk.(görgess az 5. és a 6. hivatkozási ponthoz)
SZÓTÁR:
- Parabének: olcsó tartósítószerek, amelyeket az ipar nagy mennyiségben használ
- Non-toxikus: nem mérgező
- Ösztrogén: az ösztrogének a legfontosabb női nemi hormonok ( bár férfiakban is jelen vannak,mcsak kisebb mennyiségben). Elősegítik a mellek kifejlődését, és szerepet játszanak a menstruációs ciklusban.
- Tesztoszteron: a legfontosabb férfi nemi hormon ( bár nőkben is termelődik, csak sokkal kisebb mennyiségben).
- Szekréció: kiválasztás. Hormonokkal összefüggésben használva a hormon kiválasztását jelenti.
- Reprodukciós rendszer: szaporító szervrendszer.
- Anafilaxiás shock: súlyos életveszélyes allergiás reakció, amely intenzív osztályos kezelést igényel: hirtelen rosszullét, légzésnehezítettség, keringésösszeomlás történik a betegnél, amely azonnali beavatkozást igényel
- FDA: Food and Drug Administration, az USA-ban a legfontosabb ellenőrző hatóság, az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal.
- EU: Európai Unió
- CIR: Cosmetic Ingredient Review, szintén USA székhelyű ellenőrzési hivatal, amely kifejezetten a kozmetikai összetevők biztonságosságát vizsgálja.
**********************************************************-
Ha tetszett a cikk, várunk szeretettel a Mami Gyógyít Facebook- oldalon is, ehhez IDE KATTINTS.
Látogasd meg a megújult weboldalunkat, még több, megbízható forrásból származó hasznos információért!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy sok- sok információt kaphass a gyermekbetegségekről, megelőzésükről és kezelésükről, megbízható forrásból, orvosoktól!
Mami Gyógyít Friss Információk
Ha pedig szeretnéd a legjobbat tenni gyermeked bőrének védelmében, válassz prémium minőségű, ellenőrzött, Magyarországon gyártott, díjnyertes baba- és gyermekkozmetikumokat! Látogass el ide! (kattints a linkre)
Kommentek