Mami Gyógyít

Gyermekeinkre potenciálisan káros vegyületek- és ez még csak a jéghegy csúcsa...kerüld el őket!

 

A parabének és egyéb, hormonrendszerünket potenciálisan károsító adalékanyagok körül napjainkban parázs vita folyik. De van- e konkrét adat arról, mit okoznak a veszélyesnek tartott anyagok a gyermekeinkben, vagy akár saját magunkban? Utánanéztünk a legfrissebb kutatásoknak, és elmondjuk, mire számíts, ha parabéntartalmú krémeket, kozmetikumokat használsz, és mi történik, ha elhagyod ezeket- vagyis károsanyag- mentes kozmetikumokra váltasz.

stop1

Természetesen minden állításhoz és következtetéshez megtalálod forrásokat, ehhez gördíts a bejegyzés végére!

Jelenleg több,  mint 85 000 vegyszer van forgalomban, és a gyermekek különösen veszélyeztetettek a kontamináció szempontjából.

Sok vegyszer átjut a placentán (=méhlepényen), illetve kiválasztódik az anyatejbe, így átjut a magzatba és bejut az újszülöttekbe, a csecsemőkbe is.  A 85 000 vegyszerből mintegy 3000 rendelkezik hormonrendszert károsító hatással. Az idegrendszert- és hormonrendszert érintő betegségek előfordulása pedig sajnos rohamosan emelkedik az elmúlt években. Több kémiai anyagot hoztak már összefüggésbe azzal, hogy beavatkoznak a hormonrendszer működésébe, ilyenek például a következők: bisphenol A, phtalatok, parabének, 4- nonylphenol, és triclosan. Persze konkrét és biztos összefüggés kimutatásához rengeteg adat és sok vizsgálat szükséges, de nézzük, milyen adatok van most  a birtokunkban.

A parabén- témáról szóló előzményeket olvasd el IDE KATTINTVA a Mami Gyógyít blogra, ahol egy rövid összefoglalót találsz. Hosszabb és részletesebb infókért keresd  fel a Luxuskrémwebshop blogját, ahol a forrásokat és a nemzetközi hatóságok állásfoglalását is megtalálod.

Tehát onnan indulunk, hogy kutatások összefüggéseket véltek felfedezni a parabének és a mellrák, valamint a parabének és a spermiumképzés között.  Emiatt a Cosmetic Expert Review Panel elrendelte a biztonságosságuk újravizsgálatát 2003-ban.

Az eredmények nagyon röviden: bizonyos parabének bizonyos koncentrációban biztonságosak.

A vizsgálatok eredményeit magad is elolvashatod, ha IDE kattintasz, és a Források részhez görgetsz, ott a linkek között megtalálod. (Angoltudás nem árt hozzá.)

És akkor nézzünk most néhány érdekes friss vizsgálatot, vajon milyen eredményeket hoztak.

Vajon mi történik, ha 3 napig parabén- és egyéb mentes kozmetikumokat használunk?

A fenti kérdésre egy  100 lányon végezett, 2016-os tanulmány adja meg a választ, amely természetesen a beleegyezésükkel történt. Megkérték őket, hogy 3 napig olyan kozmetikai termékeket használjanak, amelyek mentesek a következő adalékanyagoktól:

  • ftalátok,
  • parabének,
  • triklozán
  • és benzofhenon-3 (BP-3)

Előtte és utána vizsgálták a  vizeletüket, pontosabban nézték a fenti anyagok vizeletbeli koncentrációját.

Már 3 (!) nap után:
a mono-ethyl ftalát koncentrációja 27,4%-kal csökkent
a metilparabén koncentrációja 43,9%-kal csökkent
a propilparabén koncentrációja 45,4%-kal csökkent
a triclozán koncentrációja  35,7% kal csökkent
a BP-3  koncentrációja 36%- kal csökkent

A teljesség kedvéért meg kell említeni, hogy néhány vizsgált anyag koncentrációja nem csökkent, vagy éppen emelkedett, de a kutatók hozzáteszik, hogy a kezdeti értékek is szinte alig- alig voltak mérhetőek ezekből. Valamint a minták felében meg sem tudták mérni a szintjüket.

Mit üzennek nekünk az eredmények?

Azt, hogy nagyon sokat teszünk magunkért, ha elhagyjuk a káros adalékanyagokat, hiszen már pár nap alatt számszerűen mérhető a változás.

A cikk végkövetkeztetése is ez:

  • ftalátmentes,
  • parabénmentes,
  • triclosanmentes
  • és BP-3 mentes kozmetikai használatával csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy potenciálisan a hormonrendszerünkbe avatkozó kémiai anyagoknak tegyük ki magunkat.

 

És mi a helyzet a várandós anyukák magzataival, a még meg nem született kisbabákkal? Megvédi őket a méhlepény, vagy sem? A parabénekre vonatkozóan spanyol kutatók keresték a választ.

várandós1

A kutatók önkéntes spanyol anyukák méhlepényéből vettek mintát kisbabájuk megszületése után, természetesen  a beleegyezésükkel.

Az eredmények:

  • methyl paraben,
  • butyl paraben
  • és benzyl paraben kivétel nélkül minden méhlepény- mintában megtalálható volt. A methyl- parabén volt a legnagyobb koncentrációban.

A cikk végkövetkeztetése az, hogy bizony a méhlepényen keresztül a baba is ki van téve ezen káros anyagoknak.

Beszéljünk a kisebb- nagyobb gyermekekről! Van vajon olyan klinikai vizsgálat, amely az ő károsanyag- terhelésüket vizsgálta?

De van ám! 2015-ben egy amerikai vizsgálatba 5 kislányt és 5 kisfiút vontak be, mindannyian 4 és 8 év közöttiek. A vizsgálat célja az volt, hogy megvizsgálják  kémiai anyagok jelenlétét a vizeletben, amelyek az előzetes vizsgálatok szerint beavatkozhatnak a hormonrendszer működésébe, és kiderítsék, ezek összefüggésbe hozhatók-e az ösztrogén metabolitok szintjével.
A beválasztott gyermekek mindannyian egészségesek voltak a vizsgálat alatt. Évente vizsgálták őket addig, amíg a pubertáskorba léptek. Vizsgálatuk során orvosi ellenőrzést végeztek, valamint és vizeletminta- analízist, vagyis semmi különleges vagy megterhelő sem volt abban, hogy részt vettek a studyban. Természetesen ők és a szüleik is mindannyian beleegyeztek a vizsgálatokba.

A vizsgálat eredménye: MINDEN gyermek vizeletmintájában találtak legalább egy kimutatható káros kémiai vegyületet, 74 %-uknál,  pedig nyolc(!)- vagy többfélét. A gyermekek 1/3-ánál lehetett kimutatni 4-nonylphenolt, ez volt az első amerikai vizsgálat, amely ezt a vegyületet igazolta gyermekek vizeletében.

Bár nem sikerült összefüggést találni az ösztrogén metabolitok szintje és ezen kémiai anyagok között, mindenképpen figyelemfelkeltőek az adatok. Hiszen az, hogy ennyi minden megjelenik a gyermekeink vizeletében, és az, hogy a cikk elején említett hormonális problémák és hormonokkal összefüggésbe hozható daganatok száma növekszik, arra inti a kutatókat, hogy sokkal nagyobb erőfeszítéseket tegyenek az összefüggések kiderítésére. 

Bennünket, szülőket pedig arra, hogy kerüljük el ezeket a potenciálisan káros vegyületeket, amennyiben megtehetjük. 

Válassz olyan kozmetikumokat, amelyek

  1. Megbízható gyártótól származnak, azaz nem otthon pancsolt ellenőrizetlen termékek
  2. Be vannak jelentve a megfelelő hatóságoknak. Ez az EU-ban a CPNP nevű, kozmetikumokat ellenőrző minőségügyi szervezet. Ha a gyártó rendelkezik CPNP számmal, akkor büszkén meg fogja veled osztani az információt! Ha nincs, akkor viszont sumákolni és terelni fog: “az drága”, “nem szükséges”, “pénzkidobás” stb.
  3. Ellenőrzött körülmények között készülnek, például gyógyszergyári körülmények között, nem valakinek a konyhájában vagy garázsában, és az is biztató, ha a gyártóhelynek van ISO minőségbiztosítási tanúsítványa.
  4. Minél kevesebb potenciálisan káros anyag legyen a termékekben. Amire érdemes figyelni első körben: parabének, ftalátok, triclosan, mesterséges színezőanyagok- és a sort folytathatnánk és folytatni is fogjuk.
  5. Nézz szét ITT, a Mami Gyógyít webáruházban,, ahol elérhető áron találhatsz kisbabádnak, gyermekednek, sőt saját magadnak is prémium minőségű termékeket, amelyek a fenti elvárásoknak maximálisan megfelelnek.Luxuskrémwebshop, parabénmentes babakrém

 

Prémium olasz kozmetikumok

FORRÁSOK:

Kattints IDE a részletes elemzéshez és az irodalomjegyzék megtekintéséhez.

A hatósági állásfoglalásokat megtalálod ugyanitt, az 5. és a 6. számú linken.

**********************************************************-

Ha tetszett a cikk, várunk szeretettel a Mami Gyógyít Facebook- oldalon is, ehhez IDE KATTINTS.

Látogasd meg a megújult weboldalunkat, még több, megbízható forrásból származó hasznos információért!

www.mamigyogyit.hu

mami gyógyít

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy sok- sok információt kaphass a gyermekbetegségekről, megelőzésükről és kezelésükről, megbízható forrásból, orvosoktól!

Mami Gyógyít Friss Információk

gyermekbetegség hírlevél

Ha pedig szeretnéd a legjobbat tenni gyermeked bőrének védelmében, válassz prémium minőségű, ellenőrzött, Magyarországon gyártott, díjnyertes baba- és gyermekkozmetikumokat! Látogass el ide! (kattints a linkre)

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!