Neked szól ez a cikk, ha pici gyermeke(i)d van(nak), és kétségeid vannak a bárányhimlővel kapcsolatban. Hallottál ezt- azt, utánaolvastál az interneten, de homlokegyenesen mást mond a barátnőd, a szomszédod, és a gyermekorvosotok, az ezo-izé anyuka az oviból, te pedig azt sem tudod, kinek higgy, és egyáltalán nem látsz tisztán ebben a témában.
A bárányhimlő nagyon gyakori gyermekbetegség: adatok szerint évi 35 000- 40000 esetet regisztrálnak Magyarországon. (1)
Azért fontos a bárányhimlőről beszélnünk, mert még mindig az a tévhit él a köztudatban róla, hogy enyhe és veszélytelen betegség, jobb hamar túlesni rajta. A bárányhimlő- nevével ellentétben azonban súlyos lefolyású betegség is lehet, és kórházi kezeléssel is végződhet.
Nem jó ötlet tehát, hogy rohanj gyermekeddel olyan himlős gyermekhez, aki épp bárányhimlős, hadd kapja csak el gyorsan. Könnyen lehet, hogy annak ellenére, hogy makkegészséges gyermeked, Ti lesztek azok akik gyermekintenzív osztályon fogtok kikötni- mert azt nem lehet előre megjósolni sajnos, hogy melyik gyermeknél hogyan fog lefolyni ez az ártalmatlannak hangzó betegség.
Bárkinél, a Te gyermekednél is felléphet súlyos szövődmény!
Magyarországon ma 100 bárányhimlős gyermekből 1-3 kórházban kerül! (1) (2)
A „hadd kapja el minél hamarabb a bárányhimlőt a gyerek” mentalitás a múltból ered, ugyanis amikor még nem volt védőoltás a bárányhimlő ellen, akkor valóban jobb megoldásnak tűnt gyermekként átesni rajta, mint felnőttként. Felnőttekben ugyanis sokkal súlyosabb lefolyású a bárányhimlő, nem beszélve azokról a várandós nőkről, akik nem kapták el gyermekkorukban: magzataikban súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat a vírus, és saját magukra is veszélyes: súlyos szervi szövődmények alakulhatnak ki.
A bárányhimlő okozója egy cseppfertőzéssel, testnedvekkel és közvetlen érintkezéssel vagy akár anélkül is terjedő vírus, a Varicella Zoster vírus, röviden VZV. És ugyanez a vírus a felelős az övsömör kialakulásáért is felnőttkorban, mégpedig azokban a felnőttekben, akik korábban átestek a bárányhimlőn.
Bonyolult?
Mindjárt megérted.
De előtte ismerjük meg, hogyan terjed a bárányhimlő vírusa? Hogyan lehet elkapni?
A válasz erre : sajnos nagyon könnyen.
A VZV vírus
A vírus bejuthat a légutakon keresztül és a kötőhártyán kereszül is a szervezetbe, valamint a bárányhimlős hólyagok váladéka is terjeszti.
A bárányhimlő vírusa már a hólyagok kialakulása ELŐTT elkezd fertőzni. Az első fertőzött gyereken az ovis csopiból még meg sem jelentek a pöttyök, már meg is fertőzte a többieket. Mire megjelennek rajta az első kiütések, már rég elkapta a csoport többi oltatlan tagja a bárányhimlőt!
Ez nem hangzik túl jól, ugye?
Ráadásul, ha gyermeked (aki nincs beoltva, vagy még nem esett át bárányhimlőn) akár csak 15-20 percet együtt tartózkodik zárt térben egy fertőzött gyermekkel, már el is kaphatja a kórt. Ezért alakulnak ki olyan gyorsan a járványok a bölcsikben és az ovikban.
Azt is tudnod kell, hogy a beszáradt, pörkös bárányhimlős beteg viszont már nem fertőz.
A bárányhimlő vírusa, a VZV tehát a fenti módokon terjed, és egy darabig nem is látszik, hogy a gyermeked elkapta, hiszen két-három hétig is lappanghat, mielőtt a jellegzetes hólyagos kiütések megjelennének.
A lappangási idő után a bárányhimlő kezdete lehet
A pöttyökből hamar viszkető hólyagok lesznek, olyanok, mint a harmatcsepp, majd a hólyagok pörkösödnek, és a második héten leválnak. Tudnod kell, hogy a pörkök nyom nélkül gyógyulnak, de a helyük fehéres folt formájában még megmaradhat egy ideig. Ha viszont gyermeked elvakarja őket, és elfertőződnek, akkor heg formájában megmaradhatnak.
Különböző stádiumú pöttyök-hólyagok-pörkök együtt is előfordulnak egy darabig, a betegség vége felé már csak a pörkök látszanak. Először a hajas fejbőrön, arcon, testen jelennek, meg, később viszont különös helyeken is feltűnhetnek, ettől ne ijedj meg: gyermeked tenyerén, talpán, nemi szervén, sőt még a szájüregében is találkozhatsz a hólyagokkal. Ez azért van, mert a vírus egyik célpontja a bőr- és a nyálkahártya sejtjei.
A történetnek azonban itt nincs vége: a vírus a bőr- és nyálkahártya sejtjei mellett az idegsejtekbe is bejut, pontosabban az idegrendszer egyes területeiben megbújik (a gerincvelőből kilépő idegekben), és felnőttkorban reaktiválódva okozza az övsömör nevű betegséget.
Összefoglalva tehát: a bárányhimlőn átesettek egy életre szólóan védetté válnak a bárányhimlő ellen (kivéve néhány egészen ritka esetet)- de most már érted, hogy az övsömört igazából a szervezetben lappangó, megbújó vírus okozza, azokban, akik gyermekkorban átestek a bárányhimlőn és a vírus bujkál bennük.
Az övsömörről amúgy írunk majd a későbbiekben- hogy teljes legyen a VZV által okozott klinikai kép.
Általában 7-14 nap alatt pörkösödnek a hólyagok, és válnak le a pörkök.
A következő szövődményekkel nézhetsz szembe, ha megfertőződik gyermeked a bárányhimlő vírusával, persze nem minddel egyszerre és nem is feltétlenül ebben a sorrendben:
Ezek után ugye már Te sem gondolod, hogy a bárányhimlő ártalmatlan, és hú de jó, kapjuk el gyorsan…? A jó hír ezzel kapcsolatban, hogy a bárányhimlő megelőzhető, hiszen van oltás ellene. Erről fogunk írni egy teljes bejegyzést hamarosan.
Gratulálunk Neked, nagyon sokat tettél gyermeked egészségéért már azzal is, hogy végigolvastad ezt a bejegyzést, Máris többet tudsz a bárányhimlőről, mint a bölcsis- ovis anyukák többsége, főleg az oltásellenes ezo-izé anyukáknál, hiszen a Te információid megbízható adatokon és tapasztalatokon alapulnak.
Folytatjuk majd a bárányhimlő elleni oltásról, aztán az övsömörről, és írunk majd egy furcsa és veszélyes szindrómáról (Reye- szindróma)– amely kapcsolatban lehet a bárányhimlővel, és jönnek majd a várandósság és a bárányhimlő kapcsolatáról, valamint az újszülöttkori bárányhimlőről, és a felnőttkori bárányhimlőről szóló bejegyzések is. Természetesen megtanítunk arra is, mit tegyél is mit ne tegyél otthon gyermeked ápolása közben, ha mégis elkaptátok a bárányhimlőt.
Nézegess képeket a bárányhimlőről a következő weboldalakon:
Források
******************************************************
Ha nem tudod a helyes lázcsillapítást, szívesen megtanulnád tőlünk, orvosoktól, ráadásul egy szórakoztató, interaktív mesével kiegészítve, akkor kattints a Mami Gyógyít weboldalra, vagy az alábbi képre:
Ha pedig szeretnél friss információkat megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás