Tanulmányok szerint a magyar lakosság mintegy 10%-a nem esett át gyermekkorban a bárányhimlőn, tehét több százezer lehet azon felnőttek száma, akiket veszélyeztet a betegség. (1)
Ugye milyen aranyos ez a kisbárány? A bárányhimlő viszont egyáltalán nem az, főleg nem felnőttkorban!
Azért fontos a felnőttkori bárányhimlőről beszélnünk, mert
Mik a bárányhimlő szövődményei?
A bárányhimlő kezelése- Tedd-Ne tedd
Hogyan előzhető meg a bárányhimlő?- 10 kérdés és 10 válasz a bárányhimlő elleni oltásról
A felnőttkori bárányhimlő hasonlóak a gyermekkoriéhoz, csak súlyosabbak. A felnőttek sokkal elesettebbek lehetnek, és míg néhány gyermek néhány pöttyel megússza az egész bárányhimlő-hóbelevancot, addig a felnőttekben jellemzőek a következők:
Szövődmények tekintetében általánosan elmondható, hogy felnőttkorban súlyosabbak, mint gyermekkorban.
Előfordulhatnak
Pontosan ugyanúgy, mint gyermekeknél: bárányhimlő elleni védőoltással. A bárányhimlő elleni védőoltásról már írtunk itt, kattints és olvasd el!
Erről is írtunk már, kattints és olvasd el itt- görgess a 3. kérdéshez, ez fogja megadni a választ.
Honnan tudhatod meg, hogy átestél- e bárányhimlőn, és javasolt- e az oltás számodra?
Külön posztot érdemel az övsömör, amely nagyon trükkös betegség, és összefüggésben van a gyermekkorban elkapott bárányhimlővel.
A bárányhimlőről szóló első posztban megbeszéltük, hogy a bárányhimlőt/övsömört okozó Varicella zoster vírus egyik célpontja a bőr- és a nyálkahártya sejtjei, vagyis ide vándorol, így alakulnak ki a hólyagok az egész testen és fura helyeken, például a szájban is.
A történetnek azonban itt nincs vége: a vírus a bőr- és nyálkahártya sejtjei mellett az idegsejtekbe is bejut, pontosabban az idegrendszer egyes területeiben megbújik (a gerincvelőből kilépő idegekben), és felnőttkorban reaktiválódva okozza az övsömör nevű betegséget, amely során övszerűen, egy csíkban jelennek meg nagyon fájdalmas hólyagok a testen. A csík azon ideg beidegzési helyének felel meg a bőrön, amelyben bujkál a vírus.
Az övsömörről fogunk egy külön bejegyzést írni, ahol részletesebben is elmondjuk a tudnivalókat.
Összefoglalás
Ha felnőttként olvasod ezt a cikket, és nem voltál bárányhimlős, akkor fontold meg a bárányhimlő elleni oltást! Főleg ha fiatal nő vagy és nem voltál még várandós!
Különben súlyos, kellemetlen betegségre számíthatsz, szövődményekkel. Ha kismamaként kapod el a bárányhimlőt, akkor pedig nemcsak saját magad, de magzatod egészségét is veszélyezteted.
Ne rizikózz: várandós anyukaként veszélynek teszed ki magad, és kisbabád is, ha nem voltál bárányhimlős, és nem vagy beoltva!
***************************************************************
Ha nem tudod a helyes lázcsillapítást, de szívesen megtanulnád tőlünk, orvosoktól, ráadásul egy szórakoztató, interaktív mesével kiegészítve, akkor kattints a Mami Gyógyít weboldalra, vagy az alábbi képre:
Ha pedig szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás