Mielőtt azonban a bárányhimlő és a terhesség kapcsolatában elmélyednénk, ismételd át egy kicsit az alaptudásodat a bárányhimlőről!
A következő témákról már írtunk, kattints arra a témára, ami bővebben érdekel, és olvasd el ott.
Mik a bárányhimlő szövődményei?
A bárányhimlő kezelése- Tedd-Ne tedd
Hogyan előzhető meg a bárányhimlő?- 10 kérdés és 10 válasz a bárányhimlő elleni oltásról
A várandós anyukáknak, ha bárányhimlősek lesznek, nagyobb esélyük van tüdőgyulladásra.
Ezt minden orvosi forrás kiemeli és megerősíti. (lsd hivatkozások FORRÁS Ok néven, lejjebb)
A magzat veszélyeztettsége attól függ, mikor kapja el az anyukája a bárányhimlőt.
Amúgy szerencsére nem túl gyakori esetekről van szó, de mivel terhesekben a bárányhimlő halálos is lehet a magzatra nézve, valamint maradandó, gyógyíthatatlan fejlődési rendellenességeket okozhat, mindenképpen kell a terhességi bárányhimlő veszélyeiről és a megelőzéséről az anyukáknak tudniuk.
Egy PubMed Review (összefoglaló tanulmány) szerint 1947 és 2013 között 213 esetet jelentettek, de arról nem szól ez az összefoglaló, hogy ez az esetszám mely ország(ok)ból jött össze. (1)
Egy másik tanulmány szerint csak Franciországban évente 300-500 várandós kismama lesz bárányhimlős. (2)
Szintén francia források szerint 1000 terhességből 1 lesz bárányhimlős. (3)
A vírus átjut a méhlepényen, és a magzat bárányhimlő –fertőződését okozhatja. Ez súlyos betegséget jelenthet a pici magzat számára, akinek a szervecskéi a terhesség első harmadában fejlődnek ki. Előfordulhatnak a következő komplikációk:
Ilyenkor a magzat megfertőződésének esélye csekély, mert az anyai ellenanyagok átjutnak a méhlepényen, és megvédik a magzatot. Azonban a baba csecsemőkorában vagy kisgyermekkorában minden előzetes jel nélkül herpes zoster (övsömör) jelentkezhet.
Az övsömörről fogunk írni részletesebben, egy külön blogbejegyzés keretében.
A magzatba jó sok vírus átjuthat a méhlepényen keresztül. Sajnos viszont az anyai ellenanyagok még nem védik a kisbabát, mert nekik nincs idejük átjutni a méhlepényen- hiszen a kisbaba megszületik. Így az ebben az időben kialakuló bárányhimlős fertőzés a kisbabánál súlyos kimenetelű általában, rossz prognózissal.
A terhesség utolsó hetében elkapott anyai bárányhimlőt a babák 30%-a nem éli túl. (4, 5)
Ugyanúgy rossz annak a bárányhimlőnek a prognózisa, amely az újszülöttben jelentkezik a szülést követő 5-10 napban.
Ekkor az újszülött vagy már bárányhimlővel születik, vagy a születést követően 4 napon belül alakul ki. Ennek a típusú bárányhimlőnek a kimenetele általában jó.
Ha az anyuka szoptat, és ő védett a bárányhimlő ellen, akkor minden esélye megvan az újszülött babának, hogy enyhe legyen a bárányhimlős fertőzése. Az anyai ellenanyagok ugyanis az anyetejjel a szoptatáson keresztül bejutnak a kisbabába, és megvédik őt.
Ez az eset például akkor fordul elő, ha nagyobb testvér hazahozza a bárányhimlőt a bölcsiből/oviból.
Ne maradjanak ki a sorból a koraszülöttek: a 6. hétig kialakuló bárányhimlő általában nagyon súlyos betegség náluk.
Bárányhimlő elleni oltással.
Ha felnőtt hölgyként olvasod ezt a cikket, gyermeket tervezel, és még nem voltál bárányhimlős, fontold meg a fentiek tükrében a bárányhimlő elleni oltást! Saját magadat, és meg nem született kisbabádat is véded ezzel.
Terhesen ugyanis már NEM LEHET oltani a kismamákat a bárányhimlő ellen.
(Amúgy így tudhatod meg, átestél- e gyermekkorodban bárányhimlőn, ha nem emlékszik senki a családból. Görgess lejjebb a 3. kérdéshez, ottlesz a válasz!)
(mert például van egy nagyobb gyermeked, aki elkapja az oviban és hazahozza)
AZONNAL konzultálj a nőgyógyászoddal, aki a terhesgondozást végzi! Lehet, hogy terápiát fogsz kapni, de erről neki kell döntenie.
Amúgy a terhesgondozás , sőt a gyermekvárásra felkészítés része, hogy megkérdezi az orvos, voltál- s bárányhimlős. Ha nem tudod, akkor segít kiderítnei, és ha tényleg nem vagy védett akkor felajánlja a bárányhimlő elleni védőoltást. Fontos tudni, hogyha ez várandósan derül ki, akkor már nem vagy oltható! Szóval igyekezz előtte kideríteni, már a kisbabád tervezésének időszakában!
FORRÁSOK:
Csak erős idegzetűeknek: ITT megnézhetsz egy képet egy kisbabáról, akinek anyukája 14. héten kapta el a bárányhimlőt. Klikkelj az alábbi hivatkozásra, majd a jobb oldalon felül a „Full text links”-re, és megnyílik egy pdf, amelyben az alsó kép lesz az. Hát ennek teszed ki kisbabádat, ha nem figyelsz oda egy ilyen egyszerű dologra, mint a bárányhimlő…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27029702
****************************************************
Ha nem tudod a helyes lázcsillapítást, de szívesen megtanulnád tőlünk, orvosoktól, ráadásul egy szórakoztató, interaktív mesével kiegészítve, akkor kattints a Mami Gyógyít weboldalra, vagy az alábbi képre:
Ha pedig szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás