Mami Gyógyít

Krupp, krupp betegség- azaz miért köhög ugatva a gyermeked az éjszaka közepén?

Ha kislányod vagy kisfiad nem kutyásat játszik éppen, hanem ugatva köhög, és mindezt az éjszaka közepén teszi (jól ráijesztve ezzel a szülőkre), akkor nagy valószínűséggel krupp- ja, krupp betegsége van.

Ezt mi ügyeletben, kórházban úgy tapasztaljuk típusosan, hogy halálravált, ijedt szülők rohannak be az osztályra a gyermekükkel a karjukban, jellemzően hajnalban. Elmesélik, hogy az előző napon picit folyt az orra a gyermeknek, talán hőemelkedése, láza is volt, ám éjjel hirtelen arra ébredtek, hogy a gyermek furán, hangosan veszi a levegőt, valamint rettenetesen, ugatva köhög.
 
Jellemző az is, hogy mindezen tünetekből a köhögést és a nehezített belégzést az esetek egy részében már nem halljuk mire beértek a kórházba, mert a hideg levegő nagyszerűen oldja őket- amúgy ez az első teendő is a kruppos gyermekkel (burkold takaróba, és irány vagy ki a szabadba, vagy nyisd ki az ablakot, hogy belélegezhesse a hideg levegőt), de erről majd később.

kutya2

Először végigvesszük a következőket:

  • mit jelent a krupp,
  • mitől és hogyan alakul ki,
  • mik okozzák,
  • milyen tüneteket produkál egy kruppos gyermek,
  • hány éves korcsoport a legveszélyztetettebb, és mikorra “növik ki” a gyerekek

Mit jelent a krupp?

Krupp vagy croup, latinul laryngitis subglottica, magyarul gégegyulladás, a gége területének duzzanata. A zárójelentésen amúgy az acut laryngitis, laryngitis subglottica néven találkozhatsz vele, esetleg acut laryngotracheitis-ként, ez utóbbi is hasonló betegségre utal. (Csak ez utóbbiban a légcső is begyulladt.)

De mitől lesz kruppos egy gyerek? Mi okozza a kruppot?

A krupp betegséget általában vírusok okozzák,  leggyakrabban:

  • a Parainfluenza vírus,
  • az Influenza vírus,
  • az Adenovírus
  • és egyéb barátaik.

Néhány százalékban baktériumok is okozhatnak kruppos betegséget.

Érdekes, hogy visszatérő krupp betegség gyakoribb allergiás hajlamú gyermekeknél, akiknél a nyálkahártya „érzékenyebbé” válik a kórokozók támadásival szemben.

Refluxos babáknál is gyakoribb a krupp előfordulása.

Mostmár tudom, mi az a krupp!

Mostmár legalább tudom, mi az a krupp!

Hogyan alakul ki a krupp?

A vírusok vagy baktériumok úgy váltják ki a krupp betegséget, hogy a gége nyálkahártyájának megvastagodását okozzák, illetve ki is szárítják. Az amúgy sem tágas terület beszűkül, ez okozza a fura hangokat. Kicsiknél már 1 mm-es duzzanat is jelentős légútszűkülettel jár, tehát a kruppra oda kell figyelni, ne bagatellizáljuk el!
A krupp szezonális betegség, ősszel- télen a leggyakoribb az előfordulása.

A krupp tünetei, a kruppos roham

A krupp betegség általában

• felső légúti hurutos,
• náthás tünetekkel,
• orrfolyással kezdődik,
• majd hőemelkedés,
• ritkábban láz társul hozzá.
 
• Ezt követi a légutak beszűkülése, emiatt belégzési nehezítettség alakulhat ki, furcsa „húzó jellegű” hang kíséretében, amely nagyon ijesztőnek hallatszik. (Szaknyelven ezt srtidornak, stridoros légzésnek nevezzük.) Enyhébb esetben csak a sírás végén hallatszik, súlyosabb esetben nyugalmi belégzésnél is megfigyelhető ez a “húzó jellegű” hang, a köhögéssel együtt ezt szokták kruppos rohamnak nevezni.
 
• Súlyos kruppnál megfigyelhetjük az orrszárnyi légzést és a mellkasi behúzódásokat is belégzés közben.
 
• Rekedtséget is gyakran tapasztalunk.

A kruppos köhögés: a jellegzetes, egyből felismerhető ugató köhögés

Ha a gyermek köhög, akkor nagyon hasonlít az öblös kutyaugatáshoz, de tényleg. Aki egyszer hallott igazi, jellegzetes kruppos köhögést, az nem felejti el, legyen szülő, orvos vagy nővér akár.
 
Ja, és ahogy már mondtuk, a kruppos köhögés jellemzően az éjszaka kellős közepén szokott kezdődni, nem kis riadalmat okozva azoknál a szülőknél, akik először hallanak ilyet.

A krupp betegség előfordulása korcsoport szerint

A krupp 6 hónapos és 3-4 éves kor között fordul elő a leggyakrabban. Az ilyen kicsi gyermekek immunrendszere még éretlen, ez is hozzájárul ahhoz, hogy nehezebben küzdik le a vírusokat.
 
Érdekes tény, hogy kisfiúk többször lesznek krupposak, mint kislányok.
 
Ha nagyobb gyermeknél rendszeresen előfordul krupp továbbra is, nemcsak kiskorában, érdemes szakorvossal megvizsgáltatni (gyermek fül-orr-gégész), mert az anatómiai elváltozásokra hívhatja fel a figyelmet.

Kiket veszélyeztet legjobban a krupp betegség?

Minél kisebb a gyermek, annál kisebb keresztmetszetűek a légutak, így a krupp betegség a kisebbeket veszélyezteti igazán. 3 éves kor felett már nem szokott súlyos elzáródást okozni a krupp, mert a légutak elég tágak már ebben az életkorban.

Iskoláskorra általában kinövik a gyermekek- akinél nagyobb korban is előfordul az alaposabb kivizsgálást érdemel, mert lehet, hogy valamilyen anatómiás szűkület vagy elváltozás van a gége területén.

Mennyire súlyos a krupp betegség?

A krupp többnyire típusosan néhány nap alatt lezajlik, de a legsúlyosabb esetekben életveszélyes is lehet, mert oxigénhiányos állapot alakulhat ki a légúti elzáródás vagy a szervezet, a légúti izmok kimerülése miatt.

 

A téma folytatását a Mami Gyógyít weboldalon találod, kattints IDE a folytatás elolvasásához!

Megtudhatod, mit tehetsz otthon, mikor kell orvost/mentőt hívnod, vagy kórházba menned gyermekeddel, mik azok a tünetek, amelyek fokozott figyelmet igényelnek.

Arra is választ kapsz,  hogy vajon megelőzhető- e krupp- betegség.

Ha eddig eljutottál gratulálunk, mert nagyon sok mindent megtanultál a krupp betegségről, és mindezt megbízható, orvosi forrásból sajátítottad el!
 
FORRÁSOK

  1. Saját rengeteg hétvégi és éjszakai ügyeleti gyakorlati tapasztalatunk kruppos gyermekek ellátásával
  2. Maródi: Gyermekgyógyászat
  3. Dr. Mátrai Zsolt: Akut laryngotracheitis ellátása a területen Gyermekorvos Továbbképzés | 2016 | 15. évfolyam 1. szám
  4. Dr. Bede Olga: Légúti megbetegedések közösségbe kerüléskor Gyermekorvos Továbbképzés | 2011 | 10. évfolyam 4. szám

*********************************************

Nagyon ügyes Bölcs Mami vagy, hogy gyermekbetegség témában megbízható, orvosok által írt weboldalról tájékozódsz (tőlünk, innen.) Köszönjük a bizalmad, várunk a hírlevelünkkel és a FB-oldalunkon is!

Ha szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:

Mami Gyógyít hírlevél

Mami Gyógyít Hírlevél feliratkozás

Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás

Kövess a FACEBOOK-on is bennünket, ahol friss hírekkel, videókkal, információkkal várunk a gyermekorvoslás, gyermeklélek, gyermekbetegségek témákban.

KATTINTS IDE a MAMI GYÓGYÍT FACEBOOK OLDAL ELÉRÉSÉHEZ

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!