Hogyan készülj egy hosszabb autós utazásra, nyaralásra egy kisbabával? Ebben a bejegyzésben saját tapasztalataimat osztom meg veletek.
Úticélunk: 1500 km, északnyugat, autóval, pár nap “kikapcsolódás” (na persze…)
Utasok oda: Anya, Apa és egy majdnem 8 hónapos baba
Utasok vissza: Anya, Apa és egy majdnem 8 hónapos baba + egy zsiráf (mert anyósom a legjobb ötletnek azt tartotta, hogy egy kisbabának a LEGJOBB ajándék egy embernagyságú ZSIRÁF. Értitek.)
Pakolás: legalább 3 nap ( Első alkalommal. Azóta nagymérékben fejlődtem) 🙂
Táskák száma: sok. Túl sok. Mikor mindent megfelezek, amit vinni szeretnék, akkor is sok. Kész bazár. Repülővel- akkor még- el sem tudtam képzelni, hogyan lehet megoldani… (Azóta már ezen is túlvagyunk.) És több gyerekkel sem… Mégis mennyi cuccot kell összepakolni 3 gyereknek???
Autó mérete: minél nagyobb, annál több cuccot pakol az ember. Szóval nem feltétlenül előny a nagyobb kocsi, mert az is tele lesz.
Különbség az édeskettes utazáshoz képest: hosszabb lesz az úton töltött idő, mert többször kell megállni, és hosszabb időre: benzinkútnál bébiételmelegítés, vízmelegítés, tápszerkészítés, pelenkacsere. Baba ki- és bebugyolálása, ordítás, kapálózás, leizzadás.
Az utazás témakör kapcsán már korábban körbejártuk, milyen gyógyszerek legyenek nálatok, mikor elutaztok (ezekben a repülős utazásról van szó). A korábbi posztokat- szintén sok-sok gyakorlati tudnivalókkal- megtalálod az alábbi linkeken:
Így állítsd össze az úti gyógyszertáradat kisgyermekes utazáshoz- 1. rész
Így állítsd össze az úti gyógyszertáradat kisgyermekes utazáshoz- 2. rész
Most azt nézzük meg, hogy milyen egy pici babával utazni, aki szopik/tápszeres/vagy már hozzátáplálod. Szintén végigvesszük a gyógyszereket, különböző készítményeket itt is. Ebben a bejegyzésben az autóval utazásé a főszerep, repülőre másképp kell készülni, az előző posztok segítenek a repülős utazásra való felkészülésben.
Etetés- oldalról: át kell gondolnod, mikor és mennyit eszik a kisbabád, és ezt jól “felültervezni”, és ennek megfelelően pakolni az utazás , illetve esetleg az ott- tartózkodás időtartamára. Utazásra azért kell többet pakolni, mert baleset, dugó, stb miatt esetleg órákra meg kell állni autópályán, benzinkút elérhetősége nélkül.
Betegség- oldalról: amikor autóval utazunk, akkor is abból indulunk ki, hogy mik azok a leggyakoribb tünetek, betegségek, amiket gyermekünk összeszedhet, már az utazás előtt is lappanghatnak benne, és tüneteket okozhatnak az utazás alatt:
- láz,
- hasmenés,
- hányás,
- nátha,
- allergia,
- neadjisten valami komolyabb fertőzés.
- Felkészülünk a nap elleni védelemre,
- a kipirosodott popsira,
- és a szúnyoginvázióra is.
Az utazás során a következőkre figyelj tehát:
- Ne felejtsd el először is a megfelelő mennyiségű tápszert, ha a babád tápszeres. Tejpépet is vigyél, ha szokott ilyesmit enni. Természetesen, ha hozzátáplálod már, készülj üveges vagy saját magad által főzött- sütött bébiétellel, gyümölccsel is. Ezekből pakolj jó sokat, inkább legyen több, minthogy külföldön kelljen gyógyszertárba szaladgálni például tápszerért- bár ahogyan itthon is, külföldön is sok mindent megvehetsz drogériákban, bevásárlóközpontokban. Ha túl sokat viszel, legfeljebb hazahozzátok, ami megmaradt, és majd itthon elfogy.
- Pakold el könnyen elérhető helyre ( a kézitáskádba) gyermeked rendszeresen szedett gyógyszereit. Babáknál, kisgyermekeknél, és az ajánlások szerint nagyobbaknál is ilyen például a D-vitamin. Nagyobbaknál ilyenek lehetnek még például az aszthmagyógyszerek, az inzulin, epilepsziagyógyszerek, vagy az egyéb krónikus betegségre szedett gyógyszerek.
- Rendszeresen használt krémek, kencék se maradjanak otthon. Ilyen a popsikenőcs, a hidratáló ha száraz a babánk bőre, a hintőpor, a babafürdető.
- Pakold be a lázmérőt.
- Lázcsillapító: mindig az életkornak megfelelő legyen nálad, és az se baj, ha kétfélét viszel. Figyelj oda, mert a kúpokat hűtőben kell tartani. Az út során ezt jégakkuval megoldhatod, vagy ha hideg van, akkor a csomagtartóban sem lesz az utazás alatt semmi baja. Tanuld meg, nyomtatsd ki és vidd magaddal, hogyan kell helyesen lázat csillapítani.
- Legyen nálad hasmenés ellen hasfogó készítmény (Smecta például. Ez felnőtteknek is hasznos.)
- Allergiaellenes antihisztamin- cseppek.
- Orrcseppet tegyél el, de olyat vegyél, amiben hatóanyag is van, mert a sós orrcsepp nem fogja megfogni a vizes náthás orrfolyást és nagyon kellemetlen lesz a babádnak, meg neked is egy idő után…
- Vigyél orrszívót. Ha rokonokhoz, barátokhoz mentek, ahol van porszívó, akkor vigyed a porszívós- orrszívót.
- Antibiotikum: mindig azt írjuk itt a blogon, és így is gondoljuk, hogy antibiotikumot ne kezdj el magadtól adagolni. Valószínűleg hiába kéred, nem foga felírni a háziorvos, hogy “legyen nálad a biztonság kedvéért”. Ha nagyobb baj van, és aggódsz, akkor azonnal érdemes a helyszínen ügyeletet keresni. Ha “csak” nagyon megfáztok, belázasodtok, 3 nap lázcsillapítás után- ha nem javultok- mindenképpen érdemes orvoshoz mennetek, és majd az ottani orvos eldönti, kell- e antibiotikum vagy sem.
- Ha olyan helyre utaztok, vigyél szúnyogriasztó spray-t.
- Ne felejtsd el a napvédő krémet, naptejet!
Extra jótanácsok külföldi utazáshoz:
13. Útlevél vagy személyi: régebben kisbabáknak nem kellett, most már az EU Schengenen belüli államaiban is kell! 2012. júniustól érvényes ez az új szabály, ha jól emlékszem. Bár határátkelők nincsenek, de ha megállítanak, akkor bizony igazolnotok kell magatokat. Interneten vagy okmányirodánál kérdezz utána!
14. BIZTOSÍTÁS: ne induljatok el biztosítás nélkül! Valaki belétek szalad hátulról az autópályán, és biztosítás nélkül lehet a német kórházban az eurókat csengetni a megfigyelésért… neadjisten a műtétért, speciális terápiáért… nem éri meg azon a pár ezer Ft-on spórolni. Válaszd a legjobbat, a legmagasabb kategóriájút, főleg ha csak pár napra mentek. Sokan nem tudják (én sem tudtam, amíg egy banki alkalmazott fel nem világosított), hogy a bankkártyákhoz járó ingyen biztosítás eléggé bézik.
Egy magasabb kategóriájú biztosításnál nem kell fizetned, ha kezelésre szorulsz, hanem a biztosítók lerendezik egymás között az anyagiakat. Mindenképpen informálódj, mielőtt megkötöd a biztosítást.
15. Indulás: ha bevállalósok vagytok, akkor vezessetek éjszaka. Sokkal kisebb a forgalom, főleg a nagyvárosok körül fontos ez. Kamion sincs annyi, mert nagy részük a parkolókban áll és alszanak. De a legjobb, hogy a baba napirendje nem borul fel, hiszen csak egy kicsit kell korábban fürödni, majd amikor már úgyis az alvásidő jön, az autóban kellemesen el fog aludni valószínűleg a melegben és a duruzsolásban.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ezer kilométereket le lehet vezetni megállás nélkül, néha a gyermeknek is ki kell nyújtóznia, mozognia kell egy kicsit, mint ahogy nekünk is. Fel is fog ébredni, ha megállunk, ez nem baj, és valószínűleg hamar vissza fog aludni. Reggelre pedig megérkezünk. Ha sokat kell vezetni, akkor viszont mindenképpen álljatok meg éjszakára egy hotelben, és aludjatok!!! Mindenkinek jobb, ha két részletben mentek-jöttök.
16. Ha szerencsétek van és rokonokhoz mentek, akkor pakolj kevesebb ruhát, és inkább moss ott. Ha még szárítógépük is van, az maga a mennyország. 🙂
17. Az útra viszont legyen dupla mennyiségű tápszer, forralt víz, bébiétel, és pelenka, mint amennyire előreláthatólag szükség lesz, és tedd könnyen elérhető helyre. Lásd nem is olyan régen, Magyarországon március 15- ei hóesés- ami csak 3 cm havat jelentett az autópályán, mégis több ezren hóba ragadtak az emberek, gyerekek.
De nem kell ehhez hó, elég egy baleset például Frankfurt körül, ahol amúgy is nagy a forgalom, és órákra az autópályán ragadtok. Éppen ezért legyen szivargyújtóról működtethető vízmelegítő is nálatok, mert ha kihűl a tápszer, és nincs a közelben benzinkút, az baj…
Reméljük segítettünk a pakolásban és az indulásban nektek!
*********************************************
Nagyon ügyes Bölcs Mami vagy, hogy gyermekbetegség témában megbízható, orvosok által írt weboldalról tájékozódsz (tőlünk, innen.) Köszönjük a bizalmad, várunk a hírlevelünkkel és a FB-oldalunkon is!
Ha szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás
Kövess a FACEBOOK-on is bennünket, ahol friss hírekkel, videókkal, információkkal várunk a gyermekorvoslás, gyermeklélek, gyermekbetegségek témákban.
Kommentek