A terhességi trombózisról, pontosabban a terhességi mélyvénás trombózis megnövekedett kockázatáról várandósokban nem kétséges, hogy beszélnünk kell.
Mert nem biztos, hogy megkapod a megfelelő felvilágosítást, főleg a túlterhelt magyar egészségügyi rendszerben.
Mert nem biztos, hogy bárki is elmondja neked, hogy a mélyvénás trombózis rettegett szövődménye a sokszor halálos tüdőembólia…
Új cikksorozatot indítunk itt a Mami Gyógyít blogon Várandósok Védelme kategória alatt. Ha kisbabát vársz, itt a helyed: tanulj velünk arról, mire kell figyelned a terhesség, szülés, gyermekágy időszakában. Első témaként a terhességi trombózist beszéljük át.
Mit tudhatsz meg ebből a bejegyzésből?
- 4 meglepő tényt a terhességi trombózisról, amit eddig nem tudtál
- Mit jelent az pontosan, hogy tromboembóliás betegség?
- Mi a terhességi/császármetszési/ gyermekágyi trombózis valószínűsége itthon? (adatokkal)
- Mik a terhességi trombózisra hajlamosító rizikófaktorok?
4 meglepő tény a terhességi trombózisról, amit eddig nem tudtál
- a terhes kismamák 5x akkora kockázatnak vannak kitéve trombózisra vonatkozóan, mint az ugyanolyan életkorú, de nem várandós társaik
- egy normál császármetszés 5x-ösére növeli a trombózis bekövetkeztének valószínűségét, mint a normál szülés
- a terhesség MINDEN trimeszterében fennáll a megnövekedett trombózisvszély, de leginkább a harmadik trimeszterben?
- a megnövekedett trombóziskockázat a gyermekágyas időszakban (az első 6 hét a szülés után) is folytatódik
Álljunk meg egy pillanatra! Mit jelent az, hogy tromboembóliás betegség?
Sokszor beszélünk- és beszél a szakirodalom is- tromboembóliás betegségről. Azért vonjuk össze a szavakat, mert a trombózis és az embólia egymással összefüggő fogalmak.
Mélyvénás trombózis akkor jön létre, ha az alsó végtag vénáiban vérrög (trombus) képződik.
Embóliáról akkor beszélünk, ha ez a vérrög leszakad a véna faláról, és elindul az érrendszerben. Ekkor a vérrögöt embólusnak nevezzük. Az embólus a vérárammal sodródik, és vándorol az érrendszerben, és távoli helyeken ékelődhet be. Leggyakoribb és legveszélyesebb formája a tüdőembólia, mikor a vérrög a tüdőbe vándorol, és ez halálos is lehet.
Sajnos az alsó végtagi trombózisok tünetmentesen is előfordulhatnak, és ha leszakad a vérrög (trombus), és embólusként továbbsodródik a tüdőbe, a váratlan és hirtelen tüdőembólia halált is okozhat!
Most pedig elmagyarázzuk érthetően a mélyvénás trombózis bekövetkeztének valószínűségát terhességben, császármetszéskor, gyermekágyban.
A terhes kismamák 5x akkora kockázatnak vannak kitéve vénás tromboembóliás betegségre vonatkozóan, mint az ugyanolyan életkorú, de nem várandós társaik. Ezt úgy tudod elképzelni, hogy ha várandós vagy, és egy nem várandós barátnőddel beszélgettek egy asztalnál, neked 5x akkora esélyed van mélyvénás trombózis kialakulására, mint neki.
Ha pedig már a szülés következik, akkor ha te császárral szülsz, szintén 5x akkora esélyed van tromboembóliás betegség bekövetkezésére vonatkozóan, mint annak az anyukának, aki a szomszéd szobában „normál” módon szül, sima hüvelyi úton.
Egy gyermekégyas anyukának 20x(!) nagyobb a tromboembóliás betegsé bekövetkezésére az esélye, mint a „normál” populációnak. Ennek az az oka, hogy a normális szülés közben is sérülnek a vénák, érsérülések következnekbe, és ez hajamosít vérrögképződésre. Illetve ha nem mozgunk eleget az első 6 hétben a szülés után, akkor az is a vér pangásához vezet.
Mi a helyzet itthon? Hány trombózis történik vajon évente várandósokban, császárosokban, gyermekágyas kismamákban? Hány kisbaba jövője forog így veszélyben közvetve?
1000 terhességből 2-ben következik be mélyvénás trombózis. Ez a hazai és a nemzetközi statisztika is.
Ez így leírva talán nem hangzik soknak, de ha arra gondolsz, egy- egy nagy intézményben hányan szülnek évente, mondjuk egy nagy klinikán ez évi 1000- 2000 is lehet, akkor mindjárt kézzelfoghatóbb ez az adat, hiszen ebből az 1000- 2000 kismamából 2-4-nek is esélye van arra, hogy mélyvénás trombózisa legyen.
Ha az évente született gyermekek számára vetítjük ezt az adatot, ami évente 85 000- 90 000, akkor ez körülbelül évi 170-180 várandós anyukát érint hazánkban.
Mivel a mélyvénás trombózis halálos szövődménye lehet a tüdőembólia, mindent meg kell tennünk azért, hogy a bekövetkező trombózisok számát lecsökkentsük, tehát megelőzzük őket lehetőleg. Igazából egyetlen anyukát sem szabadna elvesztenünk tüdőembólia miatt… hiszen minden gyermeknek szüksége van az anyukájára…
Érdekesség: mélyvénás trombózsi nemcsak a láb vénáiban, hanem a kismedencében is előfordulhat. Erről írunk majd később.
Vajon mik a terhességi mélyvénás trombózis okai, és mik lehetnek a mélyvénás trombózisra hajlamosító tényezők?
- részben az érfalban, és a keringő vérben bekövetkező fiziológiai változásokból következik, mely a terhesség velejárója
- a vér pangása
- mozgásszegény várandósság
- túlsúly ( ez nem azt jelenti, hogy terhesség alatt fogynod kell- de azért jó lenne ésszel hízni, és nem 20-30 kilókat. Tudom, könnyű mondani. Tudod, oda kell figyelni…)
- bármilyen sebészi beavatkozás a terhesség alatt, beleértve a császármetszést is
- örökletes hajlam ( a családban előfordult már mélyvénás trombózis és/vagy tüdőembólia)
- Leiden- mutáció
- alvadási rendszer betegségei
- kevés folyadékfogyasztás ( Erre mondta az én nőgyógyászom, mikor a kisfiammal várandós voltam: „ az én kismamáim vizet isznak és vasat szednek”. És milyen igaza volt!!!)
A terhességi mélyvénás trombózis további rizikófaktorairól ITT TALÁSZ egy nagyon jó táblázatot, bár ez angolul van, de íme itt a magyar fordítása:
A terhességi trombomebóliás események bekövetkezésének további rizikófaktorai:
- megelőző tromboembóliás esemény ( tehát ha Nálad előfordult mér korábban mélyvénás trombózis vagy embólia)
- immobilitás (= nem mozogsz eleget), főleg
- ha a Body Mass Indexed (BMI) 25 felett van
- 30- as értéknél nagyobb BMI
- Dohányzás ( de ugye amúgy sem cigizel anyukaként???)
- 35 év feletti életkor (úristen, hányan szülünk efelett, ugye???)
- Egynél több kisbaba a hasadban (ikrek, hármasikrek stb)
- Mesterséges megtermékenyítés
- Pre- eclampsia
- Terhesség előtti és terhesség utáni vérzések
- Császármetszés
- Egyéb betegségek, például Lupus, szívbetegség, vérszegénység, fertőzés, visszeresség fennállása
- Transzfúzió (= vérátömlesztés)
Itt most befejezzük egy időre, és várunk vissza a cikk második részével, ahol megismerkedhetsz a terhességi mélyvénás trombózis tüneteivel, terápiájával, és megbeszéljük a megelőzés lehetőségeit is.
Mert ugye ez lenne a legfontosabb: előzzük meg a terhességi mélyvénás trombózist, és mentsük meg a várandós anyukákat ettől a potenciálisan életveszélyes betegségtól, hogy egyetlen kisbaba se nőjön fel anya nélkül!
FORRÁSOK
1. Papp Zoltán: A szülészet és nőgyógyászat tankönyve, Semmelweis Kiadó, 296-299.o.
2. Születések száma: https://www.ksh.hu/nepmozgalom
3. Greer IA: Thrombosis in pregnancy: updates in diagnosis and management. Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2012;2012:203-7. doi: 10.1182/asheducation-2012.1.203.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23233582
4. Ian A. Greer: Thrombosis in pregnancy: updates in diagnosis and management
http://asheducationbook.hematologylibrary.org/content/2012/1/203.long
**********************************************************
Nagyon ügyes Bölcs Mami vagy, hogy gyermekbetegség és várandósság témában megbízható, orvosok által írt weboldalról tájékozódsz (tőlünk, innen.) Köszönjük a bizalmad, várunk a hírlevelünkkel és a FB-oldalunkon is!
Ha szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás
Kövess a FACEBOOK-on is bennünket, ahol friss hírekkel, videókkal, információkkal várunk a gyermekorvoslás, gyermeklélek, gyermekbetegségek témákban.
Kommentek