A terhességi mélyvénás trombózisról szóló előző bejegyzésben megbeszéltük a terhességi mélyvénás trombózis előfordulási valószínűségét, kitértünk a császármetszésre és a gyerekágyra is. Felsoroltunk egy csomó rizikófaktort is. Kattints ide az első cikk elolvasásához!
Ma a következő témákkal folytatjuk:
- A terhességi mélyvénás trombózis tünetei
- A terhességi mélyvénás trombózis diagnózisa
- A terhességi mélyvénás trombózis kezelése
- És végül, de nem utolsósorban: a terhességi mélyvénás trombózis MEGELŐZÉSE. Mert ugye ez lenne a leges- leges- legfontosabb.
6 tünet, amely a terhességi mélyvénás trombózisra utalhat
- az érintett láb feszülése, fájdalom és görcs a vádliban- ha csak ezt tapasztalod, akkor még ne ijedezz, mert a terhességi magnéziumhiány is okozhat lábikragörcsöt, de ha egy jó nagy adag magnéziumra ez nemy enyhül, és a lábad megdagad, akkor irány a kórház!
- az érintett láb körfogata nagyobb
- lehet sápadt, fehér, duzzadt is az érintett láb
- szintén előfordul, hogy lilásvörösre színeződik a láb és extrém módon megduzzad, fáj
- a lábfej felfelé mozdítása szintén a vádliban idéz elő fájdalmat
- ha hasi véna záródik el, annak megmagyarázhatatlan, el nem múló egyoldali hasi fájdalom lehet a jele
Érdekesség: a szülés előtt kialakuló mélyvénás trombózisok általában a bal lábban jelentkeznek, ezt mind a magyar, mind a nemzetközi szakirodalom megerősíti.
A terhességi mélyvénás trombózis diagnózisa
A panaszaid meghallgatása és fizikális vizsgálat után ultrahangvizsgálat következik, ez Doppler- ultrahang. Ha kismedencei mélyvénás trombózisra van gyanú, az MR vizsgálattal igazolható. Ha az ultrahang vizsgálat eredménye negatív, vagy bizonytalan, akkor megismétlik, akár napokkal később is.
A terhességi mélyvénás trombózis kezelése
Ez MINDIG kórházi feladat. Gyanújelek esetén ne habozz mentőt hívni, mert saját magad és születendő gyermeked életével játszol, ha nem így teszel…
A kórházban vérhígító gyógyszert fogsz kapni, valamint fájdalomcsillapítót, és ágyban kell maradnod. Laborkontroll mellett fogják nézni az orvosok, kell- e változtatni a gyógyszer adagján. 7-10 nap múlva óvatosan elkezdhetsz mozogni, ha az orvosok is úgy látják, és gumiharisnyát is fognak javasolni a továbbiakban valószínűleg.
Nem lenne jobb megelőzni a terhességi mélyvénás trombózist?
Dehogynem! Hiszen minden kisbabának szüksége van az anyukájára!
A terhességi mélyvénás trombózis megelőzésének több módja is van, amelyeket amúgy az egészséges nőknek is követniük kellene.
Ezek a következők:
- bőséges folyadékfogyasztás
- rendszeres testmozgás
- visszerek esetén kompressziós harisnya viselése, amely megakadályozza a vér pangását a lábadban
- és egészséges táplálkozás, hiszen a túlsúly fontos kockázati faktora a mélyvénás trombózis kialakulásának
- a Egészségügyi Minisztérium szakmai irányelve szerint várandósságban még 40 éves kor alatt, és rizikófaktorok léte nélkül is ajánlott a kompressziós harisnya, valamint emellett a korai mobilizálás (= mozogj a terhesség alatt is sokat, valamint szülés után se feküdj napokig). (A szakmai forrást megtalálod alul) Kockázati tényezők jelenlétében pedig a gyógyszeres trombózismegelőzés kiegészítve kompressziós harisnyával a javaslat.
A kezelőorvosod tudja eldönteni, milyen trombózismegelőzésre van szükséged. Ezt személyre szabottan kell elvégezni, tehát a terhesgondozás során fel kell mérje a terhesgondozást végző orvosod a rizikófaktoraidat, meg kell hogy beszélje veled a Rád vonatkozó megelőzési lehetőségeket, és el kell hogy mondja a módszerek előnyeit és hátrányait is.
Rizikófaktortól függően tehát – az általános megelőző tennivalók mellett- a trombózismegelőzés eszköze lehet trombózismegelőző kompressziós harisnya, vagy gyógyszer, esetleg mindkettő együtt. Ugyanígy nemcsak a várandósság alatt, hanem császármetszésnél illetve a gyermekégyas időszakra vonatkozóan is a terhességgondozást végző orvosod fog tanácsot adni.
Ha úgy döntesz, beruházol egy speciálisan trombózis- és embóliamegelőző kompressziós harisnyára, válassz prémium minőségű, megbízható terméket! A megfelelő minőségű kompressziós harisnyák bizonyítottan hasznosak a trombózis- és embólia megelőzésében. ITT találsz prémium minőségű kompressziós harisnyákat.
Egy klinikai vizsgálatban 18 Hgmm-es nyomást biztosító kompressziós combfixet viselő, 1- 2 napja szült anyukákon nézték ultrahanggal a véráramlást, és az jól láthatóan nőtt a mélyvénákban, tehát a pangás csökkent. Ennek a vénás pangásnak a csökkentése magyarázza a kompressziós harisnyák trombózis- és embóliamegelőző hatását.
Ezen kívül több klinikai vizsgálat igazolta a megfelelő kompressziót (legalább 18 Hgmm a boka szintjében) biztosító kompressziós harisnyák trombózis- és embóliacsökkentő hatását. (lsd Források).
***********************************************************
Nagyon ügyes Bölcs Mami vagy, hogy gyermekbetegség és várandósság témában megbízható, orvosok által írt weboldalról tájékozódsz (tőlünk, innen.) Köszönjük a bizalmad, várunk a hírlevelünkkel és a FB-oldalunkon is!
Ha szeretnél friss információkat a gyermekbetegségekről megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás
Kövess a FACEBOOK-on is bennünket, ahol friss hírekkel, videókkal, információkkal várunk a gyermekorvoslás, gyermeklélek, gyermekbetegségek témákban.
*******************************************************
FELHASZNÁLT IRODALOM, FORRÁSOK
1. Papp Zoltán: A szülészet és nőgyógyászat tankönyve, Semmelweis Kiadó, 296-299.o.
2. Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2012;2012:203-7. doi: 10.1182/asheducation-2012.1.203.
Thrombosis in pregnancy: updates in diagnosis and management.
Greer IA.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23233582
3. Thrombosis in pregnancy: updates in diagnosis and management
Ian A. Greer
http://asheducationbook.hematologylibrary.org/content/2012/1/203.long
4. Trombózismegelőzés:
https://www.tromboziskozpont.hu/hirek/mikor-van-szukseg-trombozis-megelozesre-terhesseg-soran
Az Egészségügyi Minisztérium szakmai irányelve: A thromboemboliák megelőzése és kezelése
Készítette: a Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság, felkért szakértők, és a Transzfúziológiai és Hematológiai Szakmai Kollégium
A thromboemboliák kockázatának csökkentése és kezelése
Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság, felkért szakértők, Transzfúziológiai és Haematológiai Szakmai Kollégium
NICE ajánlás (439.oldal)
Kompressziós harisnyák hatékonyságának igazolása:
The effect of graduated compression stockings on blood velocity in the deep venous system of the lower limb in the postnatal period
Authors: R Jamieson, CJ Calderwood, IA Greer
BJOG, 26 July 2007
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.2007.01421.x/full
A legújabb, 2012-es NICE guideline trombózis- és embóliaprevencióról:
https://www.nice.org.uk/guidance/cg92/evidence/full-guideline-243920125
Graduated compression stockings for prevention of deep vein thrombosis
New searchReviewIntervention
Authors: Ashwin Sachdeva, Mark Dalton, Sachiendra V Amaragiri, Timothy Lees
Cochrane Library: 17 December 2014
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD001484.pub3/full
Kommentek